Öğretmenlere masal eğitimi

Adabilim Okulları yeni eğitim dönemi seminer ve planlama çalışmaları kapsamında çocuk kitaplarının sevilen yazarı Şebnem Güler Karacan öğretmenler için "Masal Anlatma ve Okuma Teknikleri" konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Öğretmenlere masal eğitimi

Okulun seminer salonunda iki seans şeklinde gerçekleşen sunumda Şebnem Güler Karacan, “Masal ya da hikâye anlatmak çocuk gelişiminde çok önemli bir yer tutuyor. İlk olarak onların dikkat süresinin artmasına yardımcı oluyor. Konuya daha çok dahil olmalarını sağlıyor ve katılımlarını artırıyor. İkincisi bir çalışmadaki konuyla ilgili kavramsal anlayışlarını güçlendiriyor. Üçüncüsü hayal güçlerini ateşliyor. Son olarak iletişim becerilerini geliştirirken diğer çocuklarla bağlantı kurmalarına da destek oluyor” dedi.
İlgi düzeyi yüksek
Masal anlatmanın eğitimde önemli bir araç olduğunu dile getiren Şebnem Güler Karacan “Masal, öğrencilerin ilgi düzeyi yüksek şekilde eğitim aldıkları bir öğrenme ortamının oluşmasını sağlıyor. Masalların anlatıldığı bir sınıfta öğrenciler dikkatli bir şekilde size ve söylediklerinize konsantre oluyor. Zaman zaman araya girerek sorular soruyor, akıllarına takılan noktaları merak ediyorlar. Masal ve hikâyenin anlatıldığı bir öğrenme ortamında monotonluk kırılıyor. Eğitimde masallar aynı zamanda akademik ve duygusal zekâ arasında bağlantı kurulmasını da sağlıyor” dedi.
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER