“Öğretmenlik, Kadrolu Kariyer Mesleği Olmalıdır”

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesi Başkanı Murat Mengen; öğretmen atamalarıyla ilgili değerlendirmede bulunarak; “Öğretmenlik, Ücretli Ve Sözleşmeli Değil, Kadrolu Kariyer Mesleği Olmalıdır” ifadelerini kullandı

“Öğretmenlik, Kadrolu Kariyer Mesleği Olmalıdır”

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri haftalık ilçe ziyaretleri kapsamında Akyazı’da eğitim çalışanları ile bir araya geldiler ve eğitimcilerin gündemine dair açıklamalarda bulundular.
Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen, sözleşmeli, ücretli gibi uygulamalara son verilmesinin, iç ve iş huzuru, aile bütünlüğü ve eğitimin daha nitelikli hâle gelmesi için gerekli olduğunu ifade ederek, “Ucuz işçilikten farksız ücretli öğretmenlik ayıbına, aileleri bölen, öğretmenin zihnini ailevi sorunlarla meşgul eden, aynı işi yapanlar arasında sosyal hiyerarşi üreten, hak ve ücretlerde haksızlıklara fırsat veren sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son verilmesi talebimizi buradan bir defa daha tekrarlıyorum. İş güvencesi için, eşit işe eşit ücret için, çalışma barışı için, emekte performans, hizmette yüksek kalite için bütün eğitim çalışanları kadrolu istihdamda birleştirilmeli, adaletsizliklere son verilmelidir” dedi. 


Kalkınmada öncelikli yerlerin en büyük sorununun öğretmen açığı olduğunu kaydeden Mengen, “Yıllardır bu soruna dikkat çekiyoruz. Ucuz ve güvencesiz istihdama, emek sömürüsüne ‘hayır’ diyoruz. Eğitim çalışanlarının kalkınmada öncelikli yörelerde uzun süre kalmalarını sağlayacak uygulamalara, teşviklere ihtiyaç olduğunu haykırıyoruz. Sözleşmeli, ücretli gibi istihdam türleri kaldırılmalıdır, diyoruz. Öğretmenliğin, ücretli ve sözleşmeli değil, kadrolu kariyer mesleği olmasını istiyor ve bunun için çaba harcıyoruz” şeklinde konuştu.
Eğitim yönetiminde liyakat ve kariyer esasına uygun bir sistemin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Mengen, “Öğretmenlik Meslek Kanunu bir an evvel çıkarılmalı; öğretmenlik kariyer mesleği hâline getirilmelidir. Okullara yeterli ödenek verilmelidir, okul yöneticilerinin eğitimin kalitesine yoğunlaşmaları sağlanmalıdır. Bağış tartışmalarıyla, yöneticilerle velileri karşı karşıya getiren, yöneticilerin enerjisini heba eden ödenek sorunu bir ivedi olarak çözüme kavuşturulmalıdır” diye konuştu.


Eğitim çalışanlarına yönelik şiddet konusuna da değinen Murat Mengen, şiddetin genel ve yaygın bir görünüm arz etmesinin psikolojik ve sosyolojik kökenleri olan toplumsal bir sorun hâline geldiğini gösterdiğini vurguladı. 
Eğitimcinin itibarını daha da artıracak, konumunu güçlendirecek, onu tehlikelere karşı koruyacak tedbirlerin alınmasının zorunlu olduğunun altını çizen Mengen, “Bunun için, yetkili kişi ve kurumlardan sivil toplum örgütlerine kadar toplumun tüm katmanlarına sorumluluk düşmektedir. Herkesi ilgilendiren, herkesin ilgili olduğu bir meselede, toplumsal duyarlılık bilinci ve farkındalık oluşturmak için herkesin yapacağı bir şey vardır, olmalıdır” ifadelerini kullandı.
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER