‘Okullar yüz yüze eğitime açılmalı’

Eğitim Sen Sakarya Şube Başkanı Yücel Kaçar, okulların gerekli önlemler alınarak yüz yüze açılması gerektiğini belirtti.

‘Okullar yüz yüze eğitime açılmalı’

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eğitim Sen Sakarya Şubesi bir basın toplantısı düzenledi. Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyeleri toplantıda, 21 Eylül itibari ile okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerine yüz yüze seyreltilmiş olarak gerçekleştirilecek eğitimin gerekli önlemler alınarak diğer kademelerde de uygulanması gerektiği söyledi.

SAĞLIK ÖNLEMLERİ ALINMALI’

Uzaktan eğitim modelinin öğrenciler arasında var olan eşitsizlikleri daha da derinleştireceğini söyleyen Sendika Şube Başkanı Yücel Kaçar, “Yüz yüze eğitime geçilmesi için salgının belirli oranda bastırılması, okullarda sağlık riski oluşmasını engelleyecek gerekli tüm önlemlerin alınması ve tam güvenli olarak açılması gereklidir” diye konuştu. Uzaktan ders uygulamaları özellikle kız çocuklarının görünmeyen ev sömürüsünü, çocuk işçiliğini, çocuk istismarının ve çocukların okuldan alınmasının artışına yol açtığını söyleyen Kaçar, “Okullar çocuklara sadece bilgi aktarmak için yoktur. Okulların, onları emek sömürüsünden istismardan ve şiddetten koruma işlevi de vardır” dedi.

‘OKULLAR HİJYENİK DEĞİL’

Yönetim Kurulu Üyeleri, Mart ayında herkesin hazırlıksız yakalandığı dönemde yapılan uzaktan eğitimin anlaşılır ve gerekli bir durum olduğunu belirterek, “Ancak aradan 6 ay geçmiş olmasına rağmen MEB, bugüne kadar uzaktan eğitim için gerekli hazırlıkları yapmadı, hijyen önlemleri alınmadı. Salgın karşısında sürekli hazır olduğunu belirten MEB, gerekli önlemler aldığını iddia ederken, okulların açılmasına sayılı günler kala hangi somut önlemler aldığı ise belli değil. Okulların fiziki donanım alt yapısı uzun süredir yetersiz. Önemli bir bölümünde yaşanan temizlik personeli sorunları çözülmedi” ifadelerine yer verdi.  

‘YÜZ YÜZE EĞİTİM ŞART’

Salgın koşullarında eğitimin sürdürülebilmesi için önerilerde bulunan sendika üyeleri; salgının gelmiş olduğu aşamada okulların yüz yüze eğitime geçme risklerini ayrıntılı ve çok yönlü olarak izlenmesi gereklidir. İl ve ilçelerde ‘Eğitim İzleme Kuralları’ ile eksiklikler hızla tespit edilip uygulanabilir çözümlerin anlık olarak üretilebilmesi gereklidir. Uzaktan eğitimde eşitsizlik MEB açısından çözülmesi gereken temel bir meseledir. Öğrencilerin uzaktan eğitime devamı ve ölçme değerlendirme konularında acil düzenlemeler yapılmalıdır. Gerekli önlemler alınarak yüz yüze eğitime geçilmesi gereklidir” dediler. Merve KURTULAN

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2020, 16:11
banner3
YORUM EKLE