Okullardaki ödenek sorunu için dikkat çeken sözler...

Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Murat Mengen, okullardaki ödenek yetersizliği ile ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı

Okullardaki ödenek sorunu için dikkat çeken sözler...

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Yönetim Kurulu üyeleri Pamukova’da okulları ziyaret ederek eğitim çalışanları ile bir araya geldi. Okul ziyaretlerinde eğitim ve sendikal gündeme dair konuşmalar yapıldı. 
Okulların bütçe sorununun hâlâ çözülemediğine dikkat çeken Mengen, okulların ödenek ihtiyacının karşılanarak yöneticilerin velilerle karşı karşıya getirilmemesi gerektiğini söyledi.
İlköğretim kurumlarının Millî Eğitim Bakanlığı’ndan ya da mahalli idarelerden doğrudan ödenek alamamasının,  okul yönetimlerini, kamu kaynaklarının ve bu kaynakları harekete geçirme mekanizmalarının yetersiz kalmasıyla velilerle karşı karşıya getirdiğini dile getiren Mengen, “Buna ek olarak, okul yönetimlerinin bir yandan okullara bağış konusunda kamuoyu ve idare baskısı altında ve soruşturma tehdidi karşısında bırakılması, diğer yandan zorunlu cari harcamalar için kaynak bulma yükümlülüğüne sokulması, hem eğitim-öğretime zarar verip bu sorunu okullar arası başarı farklılığının bir unsuru hâline dönüştürmekte hem okul yöneticilerine yönelik hukuksuz, haksız ve adaletsiz uygulamalara ve mağduriyetlere kapı aralamakta hem de yönetici/öğretmen ile öğrenci velilerini karşı karşıya getirerek okul iklimini ve okul-veli iş birliğini zedelemektedir. Okul bazlı ödenek tahsisi yapılarak personel dışı cari harcamaların yönetilmesi için ödeneklerin doğrudan okul idareleri tarafından kullanılması sağlanmalıdır” dedi.
82 model kılık ve kıyafet yönetmeliğinin miadının çoktan dolduğunu, bu çağdışılığın artık tarihin çöp sepetinde yerini alması gerektiğini vurgulayan Mengen, şöyle devam etti: "6 yıldır sivil itaatsizliğimizi sürdürüyoruz. Biz kargaşadan yana değiliz. Biz devlet ciddiyetinin ortadan kaldırılmasından yana da değiliz. Ama devletin bize ne giyeceğimizi, nasıl davranacağımızı, nasıl hareket edeceğimizi bilmeyen insanlar olarak, öz yeterlilikleri gelişmemiş bireyler olarak davranmasını kabul edemeyiz. Bazı mülki idare amirleri ‘böyle devlet memuru mu olur, acayip adamlar, tuhaf tuhaf kıyafetlerle okula geliyorlar’ diyorlar. Eylem devam ediyor. Eylemin nizamisi olmaz. Eylem nizamsızlıktır. Rahatsızlığı ortaya koymaktır. Gelin oturalım, tartışalım, bir çerçeve çizelim. Bu konuda başlattığımız sivil itaatsizlik eylemi, talebimiz karşılanıncaya kadar devam edecektir."
Murat Mengen, mutabakatsızlıkla sonuçlanan toplu sözleşmeyle ilgili olarak ise şöyle konuştu: “Amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek. Bütün çabamız kamu görevlilerine ve emeklilerine hak ettiği artışı sağlayabilmek. Onları açlık ve yoksulluk sınırından çıkarabilecek bir mücadele yürütüyoruz. Kamu görevlileri olarak millî gelirden almamız gereken payı almak için sesimizi yükseltiyoruz. Hak, emek ve özgürlük mücadelemiz her platformda sürecektir."

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE