Online eğitimde motivasyon

Dünyada pandemiye yol açan Kovid-19 salgını hayatımızda pek çok alanda değişikliğe sebep oldu. Bunlardan biri de şüphesiz online eğitim.

Online eğitimde motivasyon

sakaryayenihaber.com-Merve KURTULAN

Örgün eğitim yerine derslerin çevrim içi olarak uzaktan olması hem öğrencileri hem eğitimcileri üzdü. Özellikle ilk ve orta okul öğrencilerinin bu sürece adapte olamaması, uzun bir evde kalış dönemi onların çevrim içi derslerde odaklanamamasına sebep oldu. Bu süreçte ebeveynlere büyük sorumluluklar düşüyor. Uzaktan eğitimin örgün eğitimden çok farklı olması çocukların motivasyonunu olumsuz etkiliyor. Çocukların motivasyonunu ve konsantrasyonunu sağlamak için ebeveynlere birtakım öneriler ve uyarılar derledik;

Çalışma alanı oluşturun

Çocuklar için fiziksel bir çalışma ortamı oluşturun. Çocukların ders çalışmak için bir masaları olmalıdır. Çalışma alanlarında konsantrasyonlarını dağıtacak madde ve görsellerin olmamasına dikkat edin.

Günlük çalışma programı belirleyin

Okulda verilen ders programına uygun bir çalışma programı belirleyin. Günlük çocuğunuz için oyun ve eğlence zamanlarını da oluşturmayı unutmayın. Böylelikle hem çalışma planlı bir şekilde yapılıp hem de yapılmak istenen şeylere vakit ayırılabilecektir.

Öğrenme biçimini keşfedin

Çocuğunuzun öğrenme biçimini keşfedin. Çocuğunuz bir şeyleri öğrenirken nasıl ve ne şekilde öğrendiğini bulun. Her çocuğun kendine özgü öğrenme şekli vardır. Çocuğunuzda temel olan görsel işitsel ve dokunsal öğrenme biçimlerinden hangisi baskınsa ona göre bir öğrenme biçimi oluşturun.

Gün sonunda ders tekrarı

Günlük derslerden sonra alınan notlara bakın. Uzaktan eğitim çocukların motivasyonunu kırarak onları tembelliğe meyilli hale getirebilir. Bunu engellemek için çocukların ilk günden itibaren istikrarlı ve düzenli bir şekilde dersleri takip etmesi sağlanmalı ve alışkanlık kazandırılmalıdır.

Düzenli beslenme ve egzersiz

Evde uzaktan eğitim ve zaman geçirmek çocukları uzun süreli hareketsizliğe itebilir. Çocukların enerji birikimini atamamaları onların odaklanmasını olumsuz etkileyebilir. Bunun önüne geçmek için güne onun için 15 dakikalık egzersizler ya da oyunlar yerleştirin. Düzenli ve sağlıklı beslenme onların gelişimine katkı sağlarken pandemi sürecinde bağışıklıklarını kuvvetlenmesini sağlayacaktır.

‘Ders çalış’ baskısından kaçının.

Anne babaların uzaktan eğitim sürecinde çocuklara odaklanmaları ve akademik başarı üzerinden baskı yapmaları çocuklarda inatlaşma ve tepkilere sebep olabilir. Bunun yerine aile üyelerinin çocuklara destekleyici ve yapıcı olmaları gerekmektedir.              

banner3
YORUM EKLE