“Ortalamanın üzerindeyiz”

SAÜ SESAM tarafından yayımlanan “Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Analizi” verilerine göre ilimiz, Türkiye ortalamasının üzerinde okuryazarlık ve okullaşma oranına sahip.

“Ortalamanın üzerindeyiz”

Sakarya’da okullaşma oranında yüzde 97,18.
Genel olarak okuryazarlık ve okullaşma oranlarının yüksek olması, Türkiye sıralamasında Sakarya’yı yukarıya çıkaran bir parametre olarak görülüyor. SESAM (Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi) tarafından yapılan araştırmaya göre, bu oranların ortalamanın üzerinde olması Türkiye’nin sosyo-ekonomik gelişmişliğine ilin pozitif katkısı olduğunu ortaya koyuyor. 

OKURYAZARLIK ORANI
SESAM Müdürü Doç. Dr. M. Çağlar Özdemir, 2017 verilerinde okuryazar oranının Türkiye genelinde yüzde 96,74, Sakarya’da ise bu oranın yüzde 97,18 olduğuna dikkat çekti. Özdemir yaptığı açıklamada, “Bu verilerin yüksek olması, Türkiye’nin gelişimine pozitif yönde katkı sağlamakla birlikte, sosyal hayata katılma ve eğitim olanaklarına erişimin de aynı oranda yüksek olduğunu bize ifade etmektedir” dedi.

MESLEKİ LİSELER
Okullaşma oranının da Türkiye genelinden yüksek olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Özdemir, “Ortaöğretim ile mesleki ve teknik liseler ortalamasına baktığımızda da Türkiye ortalamasının üzerinde bir okullaşma oranı görüyoruz. Aynı şekilde YGS ortalama başarı puanı da Türkiye ortalamalarının üzerinde seyrediyor. Bu da aynı şekilde Türkiye’nin sosyo-ekonomik gelişimine olumlu yönde katkı sağlıyor” ifadelerini kullandı. İHA

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2019, 11:49
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER