Rektörden beklenen açıklama: Kızımın nakli...

Sakarya Üniversitesi İletişim Koordinatörlüğü tarafından yapılan açıklamada özel öğrenci olma süreci hakkında bilgi verildi. Rektör Savaşan’ın kızının da bu statüyle nakledildiği öğrenildi.

Rektörden beklenen açıklama: Kızımın nakli...

sakaryayenihaber.com –

Her üniversitede olduğu gibi Sakarya Üniversitesi’nin de “Özel Öğrenci Uygulama Yönergesi” kapsamında öğrenci kabul etmekte ve başka üniversitelere özel öğrenci göndermekte olduğunu bildiren Sakarya Üniversitesi İletişim Koordinatörlüğü, özel öğrenci olma süreci hakkında bilgi verdi. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Özel öğrenci olabilme süreci şu şekilde yürümektedir:

1- Başka bir üniversitede okumak isteyen öğrenci, üniversitesinin başvuru şartları kapsamında öğrenim gördüğü üniversiteye başvurusunu yapmaktadır. Öğrencinin kendi üniversitesi başvuruyu değerlendirmekte ve karara bağlamaktadır.

2- Üniversitelerin ders planları da dikkate alınarak üniversitesi tarafından diğer üniversitede eğitim görmesi uygun görülen öğrenci ile ilgili alınan karar, öğrencinin özel öğrenci statüsünde okumak istediği üniversiteye iletilmektedir.

3- Farklı üniversitelerden gelen öğrenciler ile ilgili uygunluk kararları, öğrencilerin gitmek istedikleri üniversite kurullarında da karara bağlanmaktadır.

4- Öğrenci bir dönemliğine veya bir yıllığına özel öğrenci olarak kabul edildikten sonra eğitimine ilgili üniversitede devam etmektedir. Öğrenci misafir olduğu üniversitenin değil kendi üniversitesinin diplomasını almaktadır ve harç ve benzeri ödemelerini de kendi üniversitesine yapmaktadır.

Sakarya Üniversitesi Senato kararları incelendiğinde (//duyuru.sakarya.edu.tr/tr/duyuru/goruntule/liste/70489/) diğer üniversiteler tarafından Sakarya Üniversitesinde özel öğrenci olması uygun görülen yüzlerce öğrenci özel öğrenci statüsünde Sakarya Üniversitesine kabul edilmiş ve başka üniversitelere de aynı statüde yüzlerce Sakarya Üniversitesi öğrencisi gönderilmiştir.

Özel öğrenci olma ile ilgili herhangi bir kontenjan sınırı da yoktur. Bu kapsamda yapılan işlemlerin kişiye özel ve istisnai işlemler gibi servis edilerek medyanın ve kamuoyunun yanıltılması doğru değildir.

banner3
YORUM EKLE