Sakaryalı öğrencilerden Edebiyat Dergisi

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Edebiyat bölümü öğrencisi Umut Boyun iki arkadaşıyla birlikte Sakarya’da edebiyat konulu bir dergi çıkarttı. Edebiyatı hayata bakış penceresi olarak benimseyen 3 arkadaşın çıkardığı Sirayet adlı edebiyat dergisi raflarda yerini aldı

Sakaryalı öğrencilerden Edebiyat Dergisi

Etki etmek ve yayılmak anlamını taşıyan Sirayet isimli fanzin hakkında konuşan Boyun, “Süresiz olarak edebiyat alanında bir fanzin yayınlıyoruz. İlk basılı yayınımız Eylül ayında çıktı. Sakarya’da bu konuda bizi destekleyen şairler, yazarlar ve üniversite hocalarımız var. İlk sayımız talep gördü bu da bizi sevindirdi” şeklinde konuştu.

‘MÜTHİŞ BİR DUYGU’

İçeriğinde şiir hikâye ve öykülerin yer aldığından bahseden Boyun, “Dergi içeriğimizde öykü, şiir ve kitap incelemeleri yer alıyor. Özgün olarak bu alanlarda kendi yazılarımızı yazıyoruz. Baskı süreci ve matbaaya gidene kadar ki o zamanın gerilimi bir edebiyatçıya mutluluk verir. Ellerinizle, emeğinizle hazırladığınız eserinizi matbaaya götürüyorsunuz ve onlar size ürün olarak sunuyor. Bu acemi yayıncılar için müthiş bir duygu. Ne kadar sevindiğimizi, matbaanın önündeki kucaklaşmalarımızı unutamam” diye konuştu.

‘İKİNCİ BASKIMIZI YAPTIK’

16 sayfadan oluşan Sirayet isimli fanzinin yayım sürecinden bahseden Boyun, “Eylül ayında Değişim Yayınları’nda raflarda yerini almasıyla ülkenin önde gelen edebiyat dergileri ile yan yana aynı rafta Sirayet’i gördük. İlerleyen günlerde bütün fanzinler satılmış, arayıp soranlar hatta gelip bakanlar olmuş. Açıkçası bu ilgi bizi şaşırttı. Bu kadarını beklemiyorduk. Sevinçten havalara uçtuk. Dergiciliğin nadir olaylarından olan ikinci baskımızı yaptık. Bu aşamada sosyal medyanın etkisi yadsınamaz” dedi.

İKİNCİ SAYI 1 KASIM’DA

Edebiyatı ciddiye aldıklarını söyleyen Boyun, “Edebiyatı sevmek, peşinde koşmak gerektirir. Atalarımız nasıl el üstünde tuttuysa şiiri bize de o düşüyor. Güzel insanı meydana getirmenin sayılı yollarından biridir edebiyat. Dünyanın durumu ortada fakat ümitsizliğe mahal yok. Bizi şiir, edebiyat, sanat kurtaracak. İnce ruhlu insanlar değiştirecek dünyayı baştan sona. Bizim de yola çıkışımız bu çerçevededir” dedi. Boyun, “İsim olarak fanzin yazıyoruz. Ufaktan başlayalım dedik ileri de dergi olarak yayınladığımız günleri de görürüz umarım. İkinci sayımız 1 Kasım’da yayınlanacak. Üç gencin hayallerine ortak oldukları için Adapazar’ı okurlarına teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.   Merve KURTULAN

.     

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER