SAÜ’lü hocalar Türkiye'de bir ilke imza attı

Sakarya Üniversitesi Teknokent bünyesindeki Marmara Simülasyon ve Bilgi Teknolojileri Şirketinin KOSGEB projesi olarak geliştirdiği SET geleneksel spor salonlarını interaktif bir öğrenme platformuna çeviriyor

SAÜ’lü hocalar Türkiye'de bir ilke imza attı

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Spor Müdürlüğü paydaşlığında yürütülen proje Türkiye’de ilk defa 5x3 metrelik dev bir duvarın dokunmatik hale getirilmesi ile de dikkat çekiyor. SAÜ Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Fatih Döker ve SAÜ Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Dr. Cem Kırlangıçoğlu ortaklığında faaliyet gösteren firmanın geliştirdiği ürünün tanıtım toplantısı prototip ürünün kurulduğu Hakkı Demir Ortaokulu’nda İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yüksel Hamzaoğlu, İl Spor Müdür Yardımcısı Yavuz Çangır’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

SPOR PLATFORMU

Proje hakkında bilgi veren Dr. Kırlangıçoğlu; MEB müfredatına uygun, kazanımlara dönük soruların oyun motoruna aktarılarak, öğrencilerin takımlar halinde yarışabileceği oyunlara dönüştürüldüğünü ifade etti. Kırlangıçoğlu, öğrencilerin hem öğrendikleri dersleri pekiştirme imkanı bulacakları hem de spor yapacakları bir platformun ortaya çıktığını söyledi. Doç. Dr. Döker ise SET’in, salgın sürecinde artan bilgisayar ve tablet kullanımı sonucunda ortaya çıkan hareketsiz çocukların okula geri dönüşündeki spor yapma etkinliklerinde en önemli motivasyon kaynağı olacağını ifade ederek, prototip ürünün ortaokul 6’ncı sınıf içeriklerine sahip olduğunu ve 7 ders için bin 300 soru ve 6 zeka beceri oyununu içerdiğini söyledi. Döker, diğer sınıflar ile ilgili içerik geliştirme çalışmalarının devam ettiğini ve tüm içeriklerin Eylül ayında yeni döneme hazır olacağını söyledi.

Serkan OK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sakaryalı
Sakaryalı - 2 ay Önce

Efsane proje. Umarım en kısa zamanda faaliyete geçtğini okullarımızda görürüz. Hem öğrenciler hem öğretmenler için çok sevindirici çalışma. Emeklerini ödeyemeyeceğimiz saygıdeğer hocalarımıza sonsuz teşekkürler. Hala çalışan, üreten akademisyenlerin olması bizlere umut oluyor.