SUBÜ kampüsü için 3 teklif!

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, 160’ın üzerindeki devlet üniversitelerinin içerisinde 11’inci sırada olduklarını söyledi

SUBÜ kampüsü için 3 teklif!

sakaryayenihaber.com -

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, yeni kampüs alanı ve üniversitenin son durumu ile ilgili değerlendirmede bulundu. Yeni dönemde bazı meslek yüksekokullarının açıldığını söyleyen Rektör Sarıbıyık, “Kocaali’de açmış olduğumuz Denizcilik Meslek Yüksek Okulu çok özel bir alandır. Özel öğrencilerin geldiği, özel hocaları aldığımız bir okuldur. Güzel bir açılışla hizmete aldık. Şehrin aktörleri de sahip çıktı. Bunun yanında Akyazı’da termal ve doğa ile iç içe olan bir mekanda sağlık fakültemizi açtık. Yakın bir gelecekte de yine bu şehrin ihtiyacı olarak düşündüğümüz ziraat fakültesini de kurduk ve ziraat fakültesinin de 15 gün içerisinde açılışını gerçekleştireceğiz” dedi. 

‘NOKTA ATIŞLARI YAPIYORUZ’

Bölgenin ihtiyacı olarak nokta atışları yaptıklarını vurgulayan Sarıbıyık, “Turizm fakültemizde Sapanca’da hizmet veriyor. Okulumuz başarılı öğrencilerin olduğu bir noktaya geldi. Bu şehrin tüm alanlarına dokunacak işlerimiz var. Turizm fakültemiz ile birlikte turizm sektörünün içerisindeyiz. Şehrin turizm ağını da iyi bir şekilde kurmamız lazım, hem sağlık turizmi hem normal turizm. Şu an yoğun olarak bunlarla uğraşıyoruz. Alt yapısını oluşturmaya çalışıyoruz. Sektörle ilgili laboratuvarlar oluşturmaya çalışıyoruz. Turizmle ilgili olan kısımda bölgenin en iyi mutfağını oluşturduk. Aynı anda 40 öğrenci birden yemek yapabilecek durumda” diye konuştu. 

‘SUBÜ OLARAK TANINIYORUZ’

SUBÜ isim olarak iki yıllık olmasına rağmen köklü bir geçmişi olduğu için sahada tanındıklarına dikkat çeken Rektör Sarıbıyık, “160’ın üzerindeki devlet üniversiteleri içerisinde 11’nci sıradayız. Bu çok müthiş bir şey. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi olarak birçok alanda yarışmalara girerek dereceler elde ettik. Öğrencilerimizin gayreti, hocalarımızın destekleriyle başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Üniversite olarak ayağı yere basan işler yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

YER İÇİN 3 TEKLİF VAR

SUBÜ kampüsünün yeri ile ilgili de konuşan Prof. Dr. Sarıbıyık, “Üniversitemizin kampüsü için bizde çalışıyoruz. Kampüs yerini oluşturmakla ilgili asıl noktayı koyacak bakan yardımcılarından oluşmuş komisyon. Komisyonun önüne 3 teklif götürmek zorundayız. Bu tekliflerimizi daha öncede dile getirmiştik. Bunların içerisinde kuzey ve güney bölgesi de var. Şu anda herkes kampüsün kendi ilçesinde yapılmasını istiyor fakat buna bir akademik bakış kattığımız zamanda farklı bir bakış ortaya çıkıyor. Biz, ilerleyen zamanda kimsenin yerimize itiraz etmeyeceği bir mekan istiyoruz. Bizim dosyalarımız hazır. Biz şu anda komisyonun bu dosyaları inceleyip uygun gördükleri takdirde bir üst kurula sunmaları için organize işleriyle ilgileniyoruz. Sonuç belli olduğu zaman şehrin aktörlerinin de aralarında olacağı bir basın toplantısıyla yapılacak yeri açıklarız” ifadelerini kullandı. Serkan OK 
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2020, 16:37
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER