Vali Nayir sergi açıp Eğitim Müzesini gezdi

Sakarya Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen Yerli Malı sergisinin açılışını yapan Vali Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Eğitim Müzesini de gezerek yetkililerden bilgiler aldı.

Vali Nayir sergi açıp Eğitim Müzesini gezdi

Her yıl 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan Tutum, Yatırım ve Türk Malları (Yerli Malı) Haftası kapsamında Sakarya Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen serginin açılışını yapan Vali Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Eğitim Müzesini de gezerek yetkililerden bilgiler aldı.
Sergideki Eserleri İnceledi
Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Dere ile birlikte Sakarya Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan Tutum, Yatırım ve Türk Malları Sergisinin açılış kurdelesini kesen Vali Ahmet Hamdi Nayir, sergiyi gezerek öğrencilerle bir süre sohbet etti.
Öğrencileri Tebrik Etti
İçerisinde İllerle özdeşleşen özelliklerin yansıtıldığı resim çalışmaları, Geleneksel Türk El Sanatları ürünleri, yerli tohumlar ve SAT1, SAT2, SAT6 uyduları, Tank, Hızlı Tren ile yerli SİHA maketlerinin yer aldığı sergiyi çok beğendiğini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, öğrencileri emeklerinden ve özverilerinden dolayı tebrik etti.
Güneş enerjisi ile çalışan arabanın tanıtımını yapan öğrencileri ilgiyle dinleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, daha sonra Sakarya Eğitim Müzesinde incelemelerde bulundu.
Okul Yıllarına Döndü
Kentin ilk Eğitim Müzesi olma özelliği ile içerisinde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf, video film, daktilo, okul kıyafetleri, eğitim araç ve gereçleri gibi 400 eseri bulunduran müze hakkında yetkililerden bilgiler alan Vali Nayir, eserleri incelerken eski bir sıraya oturarak kendisini okul yıllarına dönmüş gibi hissettiğini ifade etti.
“Bugün Geldiğimiz Noktayı da Özetliyor”
Sakarya Eğitim Müzesini çok beğendiğini, İlkokul yıllarında oturdukları sıraları, kullandıkları eğitim araç ve gereçlerini görünce duygulandığını belirten Vali Nayir, “Milli Eğitim Müdürlüğümüz güzel bir çalışmayla okullarımızda bulunan kıymetli eski eserleri, o dönemlere ait okul araç ve gereçleri ile fotoğrafları burada sergiliyorlar. Bu müzede bulunan eserler, bugün vardığımız noktanın tespiti açısından da önemli bir yer tutuyor. Bugün artık modernize edilmiş okullarımızda etkileşimli ve akıllı tahtaların kullanıldığı farklı öğreti şekline sahip bir dönemdeyiz. Bizleri geçmişe götüren bu özel mekânda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
“Yerli Üretimin Artması İçin Destek Çok Önemli”
Sakarya Anadolu Lisesi yanındaki müzede yerli üretim konusuna da değinerek her ülkenin hedefleri arasında tarımını, sanayisini geliştirme arzusu olduğunu söyleyen Vali Nayir, “Tarım ve sanayi geliştiği takdirde üretim, istihdam da artacak, katma değerde artacaktır. Bunun en kısa yolu da, insanların yerli üretimi desteklemesi, yerli malını kullanmasıdır. Yerli malı kullanıldıkça ülkenin tarımı, sanayisi de gelişecek, böylece ülkenin kalkınmasına da büyük katkı sağlanacaktır. İşte bizim de en büyük gayemiz bu olmalıdır.
“Gelişim Ufkunu Hep Birlikte Yakalayacağız”
Tarımımıza ve sanayimize fırsat tanıyıp onun gelişmesi ve diğer ülkelerle rekabet edebilir bir hale gelmesi için mutlaka kendi ürettiklerimizin kıymetini bilmemiz gerekiyor. Özellikle bu gibi özel günler, yerli malının kullanılmasında farkındalık oluşturmak açısından önemlidir. Gençlerimiz, öğrencilerimiz okullarında güzel bir sergi açarak İlimize, ülkemize ait yerli mallarını tanıtmaya çalışmışlar. Onları bu duyarlı davranışlarından dolayı tebrik ediyorum. İnşallah ülke adına hem tarımımızı hem de sanayimizi geliştirecek bir ufku hep birlikte yakalamış oluruz” diye konuştu.
Müze gezisi sonrası öğrenciler ve eğitimciler ile bir süre sohbet eden Vali Nayir,  onlarla hatıra fotoğrafı çektirip başarılar diledi.
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2019, 18:17
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vali nadir
Vali nadir - 7 ay Önce

Vali bey bahsettiginiz gibi kocaali ye gıda organize sanayi girisimlerinizi bekliyoruzLafı soyleyip kenarı cekilmeyin

SIRADAKİ HABER