Velilere ödeme müjdesi

Gelir İdaresi Başkanlığı 1 Eylül’den önce faturası kesilmiş eğitim ücretinin yüzde 7’lik farkının gider faturasının velilere geri ödeyebileceğini açıkladı.

Velilere ödeme müjdesi

Yapılan açıklamada 1 Eylül 2020 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında verilecek eğitim ve öğretim hizmetleri için 1 Eylül 2020 tarihinden önce düzenlenmiş faturalarda yüzde 8 oranında KDV hesaplanarak beyan edilmiş olması halinde, aradaki yüzde 7'lik KDV farkının alıcılara iadesinin gider pusulası düzenlenerek yapılmasının mümkün olduğu bildirildi.

Gider pusulalarındaki KDV tutarlarının düzenlenerek alıcıya iadenin yapıldığı dönemde eğitim ve öğretim hizmeti veren okullar indirim konusu yapabilecek. KDV tutarlarının indirim yoluyla giderilememesi halinde 3065 sayılı Kanunun 29/2 maddesi kapsamında indirimli orana tabi işlemlerden doğan KDV iade taleplerinde yüklenim KDV olarak dikkate alınması gerektiği de vurgulandı. Gelir İdaresi görüşüne göre yemek, kahvaltı, servis, pansiyon/yatakhane, kitap-kırtasiye, kıyafet, etüt ve benzeri hizmetlerde bu indirimin söz konusu olmayacağı söyleniyor. Yıl sonuna kadar pandemi sebebiyle bu hizmetlerde KDV yüzde 1 düzeyinde olacak.               

Merve Kurtulan

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 16:16
banner3
YORUM EKLE