Yaz aylarında telafi eğitimleri olacak mı? Okullar ne zaman açılacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katılıdığı canlı yayında telafi eğitimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Yaz aylarında telafi eğitimleri olacak mı? Okullar ne zaman açılacak?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, öğrenciler ve velilerin merak ettiği ‘Yazın 2 ay okullar açık olacak mı?’ söylemlerine netlik kazandırdı.

Bakan Selçuk konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

(Yaz tatili yok mu? Telafi eğitimler ne zaman başlayacak?) Bu problemin başından beri söylediğimiz bir şey var. Tüm senaryoları veriye dayalı alıyoruz.

TBMM'nin çalışmaları sonucunda kanunlaşan durumda, bizim senaryolarımızla ilgili tedbir amaçlı bir çalışma. Eğer Türkiye'de deprem, sel ya da virüs gibi belirli konularda müzmin sebeplerle karşılaşırsak, bunun tedbirini almak durumundayız. Yasaları, mevzuatları uygunlaştırmak durumundayız. Bu sadece tedbir amaçlı olup, yazın 2 ay boyunca ya da 3 ay boyunca ders yapılacağı anlamını asla taşımıyor. Bunu fazla zorlamamak lazım. 

Biz televizyonla eğitim yapıyoruz, eksikliklerimizi bu süreçte gideriyoruz, çocukların eğitimden soğumasını engelliyoruz. Eğitimin yapılmadığı her gün, her hafta, her ay öğrencilerimizin öğrenmeden uzaklaştığı ve öğrenmede unutmanın arttığı bir dönemdir. Bunun tedbirini almak için televizyonda eğitim yapıyoruz. 

EBA'da çalışmalar yapıyoruz, bazı eksikliklerimizi bu süreçte gideriyoruz.

Ayrıca okulların ne zaman açılacağıyla ilgili soruya cevap veren Bakan Selçuk;

"Biz aslında her hafta kabine toplantılarında, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Sağlık Bakanımız ve ilgili diğer bakanlarımızla... Bu konu sadece bakanlıkların ayrı ayrı meselesi değil. Bir bakanlığın alacağı karar tüm bakanlıkları ilgilendiriyor. Sürekli istişare halindeyiz. Koşullar bunu gerektirirse, yani önümüzdeki 1-2 haftada farklı bir durum ortaya çıkar ya da çıkmazsa, biz de elbette okulların açılmasıyla ilgili kararı gözden geçirir ve halkımızla paylaşırız." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2020, 15:14
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER