Yıkılacak okullar için müjdeli haber! 

Sakarya’da deprem hasarı nedeniyle yıkım kararı alınan 17 okul binasının, kendi yerinde yapılabilmesi için önemli adımlar atıldı… 

Yıkılacak okullar için müjdeli haber! 

sakaryayenihaber.com - Azim ÇELİK'in özel haberi

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, depremden bu yana yıkılmayı bekleyen 17 okul için Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili olumlu görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirtti. Durmuş, “Bu konuda oldukça yok kat ettik, gerekli çalışmalar yürütülüyor” şeklinde konuştu. 

YIKILMASI BEKLENİYOR
Sakarya’nın uzun yıllardır büyük bir sorunu olan hasarlı okullar konusunda Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz Şubat ayında önemli bir adım atarak, 17 okulu ilgilendiren bir karar almıştı. Bakanlık, bu okullarda ikinci dönemde eğitimin sona erdirilmesi için yazı göndermişti. Öğrenciler 3 Şubat Pazartesi gününden itibaren belirlenen en yakın okullarda eğitime devam etti. Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün tespit çalışmasının ardından ilçe belediyelerine yazı göndererek okulların yıkımının gerçekleştirilmesini istedi. Bu kapsamda Adapazarı Belediyesi, ilçe sınırlarındaki 4 okulun yıkımı için ihale sürecini tamamladı. Bu okulların kısa sürede yıkılması beklenirken, diğer ilçelerde henüz bu yönde adım atılmadı. 

OKULLAR YERİNE YAPILACAK
Hasarlı okulların yıkım süreci ve yerine yapılacak okullarla ilgili konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, okulların içinin boşaltıldığını belirterek, “Şubat döneminde de 17 okulla ilgili yıkım kararı geldi. Bu kapsamda okulların içini boşalttık. Yıkım kararı olup da içinde öğrencimiz olan bir tane okulumuz yok. Yıkımla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmeler yapıyoruz. Yıkılan okulların yerine yapılmasıyla ilgili ön görüşmeler de bulunduk, güzel bir sonuca doğru gidiyoruz. Bu doğrultuda resmi yazı bekliyoruz, bununla ilgili müjdeli bir haber vermeyi ümit ediyorum. Baya bir yol kat ettik, gerekli çalışmalar yürütülüyor. Yıkımı kararlaştırılan okullardaki çocukların hangi okullara gideceklerinin planlaması yapıldı. Bizim için çocuklarımız çok kıymetli, çalışmalarımızı buna göre yapıyoruz” diye konuştu.


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2020, 20:25
banner3
YORUM EKLE