Yoksulluk sınırı 6 bin 849 Lira 

TÜRK-İŞ (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu) çalışanların geçim şartlarını otuz iki yıldan bu yana aralıksız olarak her ay düzenli olarak yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması Kasım ayı rakamları açıklandı.

Yoksulluk sınırı 6 bin 849 Lira 

ARAŞTIRMA
Türk-İş Kasım ayı açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladı. Yapılan araştırmada, ücretli çalışanın elde ettiği toplam gelirin vatandaşların yaşam standartlarını karşılamaktan uzak olduğu bir kez daha ortaya konuldu.  Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre toplumun ağırlıklı bölümünün ücretli çalışanlar ve emeklilerden olduğu, elde edilen aylık ücret gelirinin, özellikle işçiler bakımından, genel olarak asgari ücret veya biraz üstünde bir seviyede bulunduğu, kayıt dışı çalışma rakamlarının arttığı ortaya çıktı. 
İŞTE O RAKAMLAR
 TÜRK-İŞ Araştırmasının 2019 Kasım ayı sonucuna göre,  dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 102,83 TL, Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6 bin 849,62 TL,  Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2 bin 577,94 TL olduğu ortaya çıktı
 

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER