11 ayda 120 milyonluk kredi!

Ekonomik kriz esnafı da olumsuz etkiledi. İşlerini çevirmek isteyen 2 bin 250’nin üzerindeki esnaf, yılın ilk 11 ayında Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nden 120 milyon liralık kredi kullandı

11 ayda 120 milyonluk kredi!

Ekonomik kriz Sakaryalı esnafı olumsuz etkiledi. İşlerini döndürmek isteyen 2 bin 250’nin üzerindeki esnaf, sadece sicili temiz olanlara kredi veren kooperatiften yılın ilk 11 ayında 120 milyonluk kredi kullandı. Sakarya Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Birliği Başkanı Ali Yılmaz, küçük esnafa düşük faizli devlet destekli kredi vermeyi sürdürdüklerini söyledi.

DEPREM ÖNCESİ

Kooperatife bağlı 13 bin 329 üyenin bulunduğunu dile getiren Başkan Yılmaz, “2019 yılı içerisinde ise 150 milyon TL civarında bir kredi verilecekti. Bunun 120 milyonu dağıtıldı, geriye kalan 30 milyonun da yıl sonuna kadar verilmesi hedefleniyor. Verilen 9 milyon 813 bin TL’nin dönüşü olmadı ve bunun 5 milyonu depremden önceki borçlar” dedi.

BANKALAR DA VAR

Sadece sicili temiz olanlara kredi veren kooperatife başvuranların sayısındaki artışı, yaşanan ekonomik krize bağlayan esnaf ise, “Kooperatifin haricinde bir de bankalara borcumuz var. Borç batağında yüzen ve işini döndüremeyen arkadaşlarımız ise maalesef kepenk indiriyor. Biz de yanımızda çalışanlar işsiz kalmasın diye borçla da olsa gemiyi yürütüyoruz” dedi. 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER