9 ayda 12 bin 680 Sakaryalı'ya iş buldular

2019 yılının ilk 9 ayında İŞKUR' un Sakarya'daki istihdam programlarından yararlanan 12 bin 680 kişi iş ve meslek sahibi oldu.

9 ayda 12 bin 680 Sakaryalı'ya iş buldular

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2019 yılı 4. olağan toplantısı Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli başkanlığında, kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. İlin istihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulması amacıyla yılda dört kez 3'er aylık sürelerle toplanan Kurulun 2019 yılı 4. olağan Ekim ayı toplantısında İlin istihdam verileri değerlendirildi.
    Toplantıda 2019 yılının ilk 9 ayında Sakarya' da 18 bin 122 iş arayanın İŞKUR aracılığıyla istihdam edildiği belirtilirken, yine aynı dönemde İŞKUR' un Mesleki Eğitim Kursları, Girişimcilik Eğitimleri, İşbaşı Eğitim Programları, Toplum Yararına Programlar olmak üzere toplam bin 813 kurs programının düzenlendiği ve 12 bin 680 katılımcının programlardan faydalandığı ifade edildi.

    2019 Yılının İlk 9 Ayında 11 bin 803 İş Yeri Ziyareti 
    2019 yılı 9 aylık çalışmaların değerlendirildiği toplantıda Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, İŞKUR tarafından gerçekleştirilen faaliyetler ve sonuçları hakkında kurul üyelerine bilgilendirmelerde bulundu. İŞKUR İl Müdürü Kaya, kurum personeli tarafından 2019 yılının ilk 9 ayında 11 bin 803 işveren ziyareti gerçekleştirildiğini, ziyaretler sonucu işverenlerden 24 bin 465 kişilik iş gücü talebinin alındığını, İŞKUR' un kurs ve programlarından yararlanan iş arayanlar için yaklaşık 76 Milyon TL ödenek kullanıldığını belirtti.
    Bunun yanı sıra, en az 2 sigortalı çalışanı olan işverenlerin ilave olarak 3. kişiyi almaları durumunda ücretlerinin İŞKUR tarafından 9 aya kadar karşılanabildiğini hatırlatan İŞKUR İl Müdürü Kaya, işverenleri istihdam desteklerinden yararlanmaya davet etti.

    Milli Eğitim Müdürlüğüne 650 Temizlik Personeli ve 295 Özel Güvenlik Görevlisi Desteği Sağlandı
    Toplantıda bir değerlendirme yapan Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, “İŞKUR Genel Müdürlüğü tarafından Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi okulların temizlik hizmetleri için 650 ve özel güvenlik hizmetleri için 295 kişilik kontenjan ayrılmıştır. İlave personel desteği ile okullarımızın temizlik ve güvenlik hizmetleri desteklenmiş olacaktır. Söz konusu katılımcılar 1 Ekim 2019 tarihi itibariyle görevlerine başlamışlardır” dedi.
    Ayrıca Toplum Yararına Programlar kapsamında istihdamda dezavantajlı gruplar arasında yer alan iş arayanlara öncelik verilmekte olduğunu bildiren Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan yeni Toplum Yararına Programlarla belediye ve diğer kamu İdarelerine de alımların devam edeceğini sözlerine ekledi.
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER