Alişan: “Esnaf için ekonomik destek açıklanmalı” 

SESOB Başkanı Hasan Alişan, koronavirüs salgınıyla ilgili yaptığı değerlendirmede devletin esnaf için ekonomik destek kararı alması çağrısında bulundu 

Alişan: “Esnaf için ekonomik destek açıklanmalı” 

Sakarya Esnaf ve Sanatkarla Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan yeni tip corona virüs salgınına ilişkin açıklama yaptı.
Esnaf ve Sanatkârlara Uyarı
Bu konuda esnaf ve sanatkârları uyaran Alişan, bu krizi fırsata çevirerek haksız kazanç elde etmek amacı ile fiyat artışı ve stokçuluk yapmanın Ahilik Kültürü ve Geleneğine de uygun olmadığını, yapanların tespit edilmesi halinde Birlik Disiplin Kuruluna sevk edilerek yasal yaptırım uygulanacağını söyledi.
Üreticiler ve Toptancılar Haksız Fiyat Artışı Yapmamalı
Alişan, esnaf ve sanatkârlarımıza mal veren üretici ve toptancıların da haksız fiyat artışı ve stokçuluk yapmaması gerektiğini, yetkililer tarafından gerekli denetim ve kontrollerin sıklıkla yapılmasının esnaf ve sanatkarlarımızın ve vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi açısından önemli olduğunu söyledi.
Vatandaşlarımız Panik Yapmasın
Vatandaşları da panik yapmamalarını, yeterli miktarda tüketim malzemesinin bulunduğunu, yüksek fiyattan ürün almamalarını, haksız fiyat artışı yapan esnaf ve sanatkârların SESOB’a bildirilmesini söyledi.
Sakarya’da virüsün yayılmaması için vatandaşların önce kendilerini koruması gerektiğinin altını çizen Alişan, okullara verilen aranın bir tatil gibi algılanmamasını, yetkililerin açıkladığı tedbirlere uyulmasının çok önemli olduğunu belirtti.
Devlet Yetkililerinin Dışında Yapılan Açıklamalara İtibar Etmeyin
Başkan Alişan, korona virüsü ile ilgili sosyal medya başta olmak üzere birçok asılsız ve mesnetsiz haberlerin internet ortamında yayımlandığını, bunlara itibar edilmemesini, devletin resmi kaynaklarının yaptığı açıklamalara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. 
Domino Etkisine Karşı Devlet Acil Ekonomik Önlem ve Destek Paketi Açıklamalı
Korona virüsünün yayılmasını engellemek için devlet yetkilileri tarafından alınan önlem ve tedbirlerin çok yerinde olduğunu belirten SESOB Başkanı Hasan Alişan, faaliyetine ara verilen okul, üniversite ve belirli bir süre için kapatılan çeşitli işyerlerinden dolayı birçok esnaf ve sanatkarın ve yanlarında çalışanların ekonomik olarak mağdur olduğunu, bunların ticari faaliyetlerini yerine getirememelerinin alacak borç ilişkisine sorun olarak yansıyacağını, bunun da adeta bir domino etkisi gibi başka olumsuzluklara yola açacağını belirtti. Bu sorunlara devlet tarafından proaktif bir yaklaşım sergilenerek Acil Ekonomik Önlem ve Destek Paketi açıklanması gerektiğini belirtti.
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Rüstemoglu
Ahmet Rüstemoglu - 11 ay Önce

Başkan ben giyim işi yapıyorum vürus nedeniyle 2 haftadır müşterim yok böyle giderse batacagim ödemeler kira derken olmuyor ya esnafa destek çıkın yada bırakın vürus yayılsın

oktatay taşcılar
oktatay taşcılar - 11 ay Önce

kapatılan işyerlerinin maddi durumu kira ve ev ihtiyacları devlet tarafından karşılanmalı.

erdal
erdal - 11 ay Önce

anlamadık yani bakan millet batınca mı açıklama yapacak veya destek vercekler esnafa

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmaz - 11 ay Önce

Kapalı olan küçük esnafın ödemeleri nasıl olacak özellikle banka ödemeleri. Dondurulmalı

kral efe
kral efe - 11 ay Önce

:::))))

Ayşegül horoz
Ayşegül horoz - 11 ay Önce

Geriden gelen iki kiram var ve ihtar çekiyorlar ödemem için ayrıca kira uyarlaması talebi ile bir yıldır mahkemedeyim milli eğitimin makam koltuğunun vermiş olduğu güç ile biz kantincileri yerden yere vurup aşaglamadından bıktım oysaki biz jantinciler eğitimin bel kemiğiyiz şu an evimde evde kal Türkiye kuralına uyuyorum hoş uymasamda günü birlik gidicem bulaşıkçılık bile Yok napalım evde artık yokluktan çaresizlikten kıvranıcaz belki virüs gelir Benide bulur kurtulurum en azından bu makam sahibi dolandırıcılarla uğraşmaktan çoçuklarım Devletime emanet

Aysel. Duman
Aysel. Duman - 11 ay Önce

Evet. Esnaf. Degılim. Akrabalarım. Esnaf. ...esnaf. Olanlar. Borcu olanlarGerçekten.çokk. Zor Esnaflar. İş. Yapamıyorlar..
Borçlar....Vergileri .. kredi. Ödemelerine. 3-4 ay. Kolaylık sahlansın

Elif Çakıcı
Elif Çakıcı - 11 ay Önce

Bizler Küçük esnafız Ben Eşimden ayrıyım bir tane çocuğum var tüm maddi manevi her şeyimi Ben karşılamak dayım küçük çaplı bir işlerim vardı Şu anda kapatıldı günlük hiçbir şekilde kazancımız Yok eve ekmek alacak param bile kalmadı artık Bizler ne yapacağız Hiçbir destekten bahsedilmiyor bir sürü ödeme birikti