Altın fiyatları ne olacak?

Son günlerde sert düşüşlerin yaşandığı altın fiyatlarını, Sakarya Sarraf Kuyumcu ve Mücevherciler Derneği Başkanı Serkan Serbes yorumladı

Altın fiyatları ne olacak?

Uluslararası altın fiyatlarının aynı olduğunu belirten Sakarya Sarraf Kuyumcu ve Mücevherciler Derneği Başkanı Serkan Serbes, Türkiye’de Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın görevden alınması ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının ardından altın fiyatlarında ciddi düşüş yaşandığını söyledi

Yatırımcıların güvenli limanı olan altında, yaşanan koronavirüs salgınının ardından sular durulmuyor. Ocak ayında 295 lira olarak piyasaya giriş yapan gram altın kasım ayında 500 lira üzerine çıkarak rekor kırarken Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının ardından düşüş yaşamaya başladı. Bu doğrultuda gram altın haftaya 442 lira olarak giriş yaptı.

YÜKSELİŞİN SEBEBİ ONS 
Uluslararası piyasaya göre Türkiye’de altının daha yüksek görüldüğünü söyleyen Serbes, “Altın yükselişinin ilk etkeni ONS bazlı. Uluslararası borsada ONS dolar olarak açıklanıyor. Türkiye’de aşırı rağbetten dolayı dolar, iç piyasada olması gerekenden de daha yüksek seviyeye geliyor. Borsada değişmeyen ONS fiyatını Türkiye’deki yükselen dolar fiyatıyla çarptığınızda bu sefer altın, uluslararası pazara göre daha yüksek görülüyor” dedi.

‘DÜŞÜŞ YAŞANDI’
Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ardından piyasanın hareketlendiğini belirten Serbes, “Türkiye’de dolar çok yüksekti ve ONS fiyatı sabitti. Buna rağmen Türkiye’de altın fiyatları yükseliyordu çünkü ONS fiyatına Türkiye’deki dolarla çarptığınız zaman fiyat değişikliği oluyordu. Uysal’ın görevden alınıp ve Albayrak’ın istifa etmesinin ardından fiyatta düşüş yaşandı. Halbuki uluslararası altın aynı fiyattaydı. Türkiye’deki dolar fiyatı düştüğü için altın düştü” ifadelerini kullandı.

6 AYLIK PERİYOD
Uluslararası bazda 1860’ları gören ONS’un şu anda 1820’lere kadar gerilediğini bildiren Serbes, “Bu da uluslararası piyasalardaki altının geriye satıldığını gösteriyor. Altın her zaman alınabilir ama altına yatırım varsa burada dikkat edilmesi gereken durum 6 aylık periyodlarla fiyatı takip etmektir. Altındaki karı o zaman görebilirsiniz. Fiziki altını kasaya koymak gerekir. Vatandaşlar yatırım yaparken altında istediğini seçebilir” diye konuştu.

GÜVENLİ LİMAN
Altının güvenli liman olduğunu vurgulayan Serbes, 2020 yılında altın ile birlikte gümüş ve bakırın da değerlendiğini dile getirerek, “Müşteriler kağıtta mı dursun, metal olarak mı dursun diye soruyor. Metal her zaman kazanır. Metal güvenli limandır. Altın bu kadar yükseldi ama enteresan olan altın ekonomilere girdiğinden beri hiç bu kadar değerlenmemişti. Bu olay da paranın yani kağıdın ne kadar değer kaybettiğini gösteriyor. O yüzden bu tablo varken altın güvensizdir demek olmaz” şeklinde konuştu.

ARZ-TALEP İLİŞKİSİ
2021 yılında ekonominin kontrol altında olacağına inandıklarını söyleyen Serbes, “Altının genel olarak yükseleceği net bir ifadeyle bekleniyordu. Bu beklenti içerisine girilmesi altının yükselmesi kimsenin elinde yazılı bir belge bulunduğundan değil, piyasanın gidişatına göre belirlendi. Farklı bir jeolojik bir olay olur, farklı bir sulh kapısı açılır o altını ya düşürür ya da çıkarır. Bu tamamen arz-talebin oluşması ile alakalı bir durum. Çok talep olursa çıkar ve çıkacak. Petrol varil fiyatı 70 dolardan 20 dolara düştü. İçine koyduğunuz varil içine koyduğunuz benzinden daha pahalı hale geldi ama bugün baktığınızda bu tekrar 70 dolara çıktı. Bu örneği altın içinde uyarlayabiliriz. Altın gördüğü fiyatı unutmaz. 2021 yılında faizlerin yükseleceğini dolar kurunun da çok kontrol altında olacağına inanıyoruz. Dolar sabit durursa altın fiyatı değişmez” dedi. Şevval GEÇİN

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2020, 14:30
banner3
YORUM EKLE