Bakliyat fiyatları cep yakıyor

Pandemi süreciyle birlikte temel gıdaya taleplerin artması zamları da beraberinde getirdi. Esnaflar, bakliyatın yüzde 40, kuruyemiş fiyatlarının ise yüzde 50 arttığını söyledi

Bakliyat fiyatları cep yakıyor


‘BİZ DE KAYIPTAYIZ’
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre son bir yılda pirinç, bulgur, mercimek ve kuru fasulye gibi temel gıda ürünlerine gelen zamlar çift haneli rakamları buldu.  Pirinç yüzde 13,89 bulgur, yüzde 19,68, mercimek yüzde 19,67 kuru fasulyeye ise yüzde 35 zam geldi. Katlı Pazar esnaflarından Sadullah Gönül, “Yeni sezonda yüzde 15 – 25 civarında fiyat değişiklikleri var. Vatandaşın geliri aynıysa, fiyatlar da farklar varsa illaki etkilenir.  Yapılan zamlardan sonra esnaf olarak bizim de yüzde 20 bir kaybımız oldu. Bakliyatların fiyatı yüzde 70 oranında değişti. İthal ve yerli ürünlerin hepsine zamlar geldi. Şu an ki dengesiz fiyatlardan hiç kimse para kazanamaz, inşallah düzelmesini bekleyeceğiz, insanların gelir düzeyinin yükselmesini bekleyeceğiz” dedi.

‘GELİR GİDER DENGEDE DEĞİL’
Vatandaşların alım gücünün düştüğünü söyleyen esnaf Erkan Torun, “Bakliyatta yüzde 40 oranında zam var. Pirinç, bulgur, mercimek başta olmak üzere hepsine zam geldi. Geçen sene asgari ücret alan biri için mercimek 5 liraydı, bu sene 10 lira oldu, vatandaş bunu geliri olmadan alamaz. Tüketim artarken üretim azalıyor. Gelir gider düzeyi dengede değil. Vatandaşın kazancı düşüyor masrafı artıyor. İnsanların cebinde parası varsa rahat bir şekilde alışveriş yapıyor. Cebinde parası olmayan vatandaş bir kilo alacakken yarım kilo alıyor. İnsanlar hesaplı ürün neyse ona bakıyor. Bizde bundan doğal olarak etkileniyoruz” dedi. 

YÜZDE 50 ORANINDA ZAM
Kuruyemişçi Recep Çorlu ise, “Kuruyemiş fiyatları geçen seneye göre yüzde 50 üzerinde arttı. Kayısı, incir, fındık gibi ürünler yüzde 50 oranında artış gösterdi. Bu sene dışarıdan kuruyemişe talep biraz fazla o yüzden düşmek yerine daha çok yükselmeye devam ediyor. Herhalde devlet bunu garantiye alıyor. Kayısıyı, inciri, biliyorsunuz ki artık devlet ‘ver ben satarım’ diyor o yüzden fiyatlar azalma değil artış gösteriyor. Biz satıcılar olarak mecbur katlanıyoruz yapabileceğimiz bir şey yok. Bağırsak da çağırsak da pahalı alıp, pahalı satacağız. İnsanların ekonomiden dolayı alım gücü azalıyor, şu dönemde en çok incir satmamız gerekiyordu. Önceden 50 kilo satarken şimdi 10 kilo satıyoruz” şeklinde konuştu.

‘HER ÜRÜNDE ARTIŞ OLDU’
Esnaf Yaşar Demirdöyen ise, “İnsanlar kredi kartlarına ve borçlanmaya yönlendi. Biz de Katlı Pazar yeri esnafı olarak daha kaliteli ve taze ürünler sattığımız için sabit müşterilerimizi korumayı başardık. Biz de pazarlık avantajları var, müşterilere bu yüzden az da olsa satış yapıyoruz. Ürünlerin üretimi pazarlaması, bakımı gibi birçok emekten dolayı esnafa gelene kadar pahalılaşıyor. Bu ne esnafın ne de müşterinin elinde. Yapabileceğimiz bir durum yok. Sadece bakliyatta değil her şeyde artış oldu” dedi. 

‘İHRACAT FİYATI ETKİLEDİ’
Kayısı ve incirin en çok zamlanan ürünler olduğunu söyleyen Kuruyemişçi Mahmut Sulak, “İncirde üretim çok güzel ama dışarıya ihracat olunca fiyata etki ediyor. 20 liraya sattığımız ürünü 30-32 liraya sattığımız oldu ve hala da yükselişte. Bu sene az ama güzel ürün çıktı. Vatandaş almamazlık yapmıyor fakat 1 kilo alabilecekken yarım kilo alıyor. Aşure zamanı talep olmadığı için fiyatlar uygundu daha sonra fiyatlarda bir oynama oldu. İncirin zamlanma sebebi ise tamamen dışarı satılması” şeklinde konuştu. Merve KURTULAN / Şevval GEÇİN 
 

 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 15:42
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nursel erman
Nursel erman - 3 ay Önce

P zamlar .............. fırsatçı .............