BALCI: PİDE 3 TL'YE SATILACAK

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı’nın federasyon genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Sakarya’da 370 gramı 3 TL’den satılacağını duyurdu.

BALCI: PİDE 3 TL'YE SATILACAK

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, bu yıl Ramazan pidelerinde uygulanacak fiyat tarifesi hakkında açıklamada bulundu.  Bu sene ilimizde 370 gram pide 3 TL’den satılacak Geçen seneye göre yüzde 12 ile yüzde 16 arasında bir fiyat artışının söz konusu olduğunu belirten Halil İbrahim Balcı, “Pide diğer ürünler gibi değil. Yani ramazan ayı geldiğinde fiyat değişikliği ramazana özel bir durum değil. 2018 yılında bir ay üretilen ramazan pidesi bu bir yıllık zaman zarfında artan maliyetlerle ona yansıması söz konusu oluyor. Dolayısıyla ülke genelinde yüzde 12 ila yüzde 16 seviyesinde makul bir fiyat artışı söz konusu. Örnek vermek gerekirse geçen sene Sakarya’da 450 gramı 3 TL’den satılan pide bu sene 370 gramı 3 TL’den satılacak. Sakarya ilimizde ise yüzde 12’lik bir artış söz konusu” diye konuştu.
 
10 TL’Yİ GEÇMEYECEK
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ayrıca yumurtalı ve bol susamlı pide fiyatlarının da farklılıklar göstereceğini, fakat kesinlikle ülke genelinde yumurtalı ve bol susamlı pidenin kilogram fiyatının 10 lira üzerinde olmayacağını belirtti. Balcı, “Ticaret Bakanlığımız ile Tarım ve Orman Bakanlığımızın çalışmaları olmasa bu fiyatları açıklamak mümkün olmazdı. Belediyeler kar amacı gütmeden satış yapabilmekte ama bu esnafımız için mümkün olmamaktadır. Bu rakamları belirlerken her zaman olduğu gibi makul bir seviyede olması için fırıncı esnafımız, yöneticilerimiz ve başkanlarımız gerekli özveriyi göstermişlerdir. Bugüne kadar bizim ham maddemiz olan un ve diğer girdilerimiz artışlar neticesinde gümrük ve ticaret bakanlığımızın gıda tarım ve orman bakanlığımızın yapmış olduğu çalışmalar olmasa belki de bu fiyatları açıklamak mümkün olmazdı” şeklinde konuştu.
 
“FIRSATÇILIK DEĞİL”

Ramazan Ayında pide fiyatlarıyla ilgili yaşanan artışların fırsatçılık olmadığını vurgulayan Balcı, “Ramazan ayı yaklaştığında pidesi fiyatlarında ki değişiklik gündeme geldiğinde ‘ramazan fırsatçılığı’ denilerek açıklamalar yapılıyor. Ramazan pidesi sürekli sattığımız bir ürün değil. Dolayısıyla bir önce ki sene sattığımız fiyatla bir sonra ki sene ramazan ayı geldiğinde aynı fiyattan satmamız mümkün değil. Makul olan fiyat değişikliğini de kesinlikle fırsatçılık olarak değerlendirmemek gerekir. Takdir edersiniz ki 2018’in ramazan ayında satmış olduğumuz ramazan pidesinin bir sene sonra 2019 yılında aynı fiyata satmamız mümkün olmayacağı için fiyat değişikliği zorunlu olarak yapılıyor. Ama sürekli olarak sattığımız ürünlerde ramazan ayı geldiğinde keyfi bir fiyat değişikliğine gidiliyorsa bunu fırsatçılık olarak adlandırmak mümkün. Fakat bu pide için kesinlikle geçerli değil” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER