BU YIL HEDEF 750 GİRİŞİMCİYE ULAŞMAK

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası , Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ortaklığında 3 yıldır devam eden ve 2017 yılında da yenilenen protokol kapsamında girişimci adaylarının eğitimleri devam ediyor.

BU YIL HEDEF 750 GİRİŞİMCİYE ULAŞMAK

2017 yılında toplam 750 girişimciye eğitim verme hedefiyle yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul şunları dile getirdi:
“Günümüzde  girişimcilik  katma değer yaratma, üretkenliği artırma,  ekonomik büyüme, yenilikçi düşünme  ve yeni istihdam alanları oluşturma  bakımından oldukça önemlidir. Bundan dolayıdır birçok ülke girişimciliği politik bir öncelik haline getirmiştir.
Globalleşme uluslararası ekonomiyi yeniden şekillendirirken ve hızla  ilerleyen teknoloji dünya ekonomisinde her gün beklenmedik  belirsizliklere sebep olurken, girişimcilik bu yeni ekonomik, sosyal ve çevresel sorunlara çözüm üretme de çok önemli bir unsurdur. Ülkemiz ve bir çok ülke girişimciliği politik bir öncelik haline getirmiştir. Bu noktadan hareketle, SATSO  girişimciliğin bir zihniyet haline gelmesi konusunda deneyim ve girişimcilerin ihtiyaç duyduğu temel eğitimlerle  ve iş fikirlerinin çalışır bir işletme haline gelmesi hedefiyle çalışıyor.”
20 GRUP EĞİTİM ALDI
Girişimci adayları için, Oda ve Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü arasında 2017 yılı için 750 kişiye yönelik Girişimcilik eğitimi programı düzenlenmesi hususunda imzalanılan protokol kapsamında kendi işini kurmak isteyen ve girişimcilik eğitimlerine katılan girişimci adaylarına yönelik, toplamda 5 gün-32 saatlik ücretsiz eğitimler Odabünyesinde devam ediyor.  Yıl sonuna kadar toplam 25’şer kişilik 30 grup ve toplam 750 katılımcıya ulaşmak istedikleri belirten  Kösemusul, “ Şu ana kadar 20 grup eğitimi yapıldı ve 500 girişimci eğitimlerini başarıyla tamamladılar. Eğitimi başarıyla tamamlayan Girişimciler KOSGEB’ten 50 Bin TL Hibe, 100 Bin TL Faizsiz Kredi İmkanından yararlanmaya hak kazanmak için gereken bilgi ve tecrübeye sahip olmuş oldular. Girişimcilik eğitiminin bir parçası olan İŞKUR girişimcilere hem girişimcilik eğitiminin düzenleyicilerinden biri olarak hem de eğitime katılan girişimci adaylara 20 TL Günlük Kursiyer Ücreti vererek destek oluyor” şeklinde konuştu.
5 GÜNLÜK PROGRAM
Eğitim süreçleri ile ilgili bilgi veren Girişimcilik Kursu Eğitmeni Muharrem Demircan da şunları dile getirdi: “Her grup için toplam 5 gün süren eğitimlerde; 1.gün-Kosgeb Girişimcilik Desteğinin süreç ve kuralları, 2.gün-İş Planında olması gereken, pazar araştırması, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan konularında bilgilendirmesi  3-4-5.gün-Geri kalan 3 günde Girişimcinin İş Fikrinin Fizibilitesi çıkarılır: satış planı-varsa üretim planı-işletme giderleri planı-kar zarar planı eğitimi verilir. Son eğitim gününe geldiğimizde girişimcilerin iş planının taslağı bitmiş olur. İş Fikrinin girişimcilik fizibilitesi çıkarılmalı, bir yalın üretim tekniği uygulaması olan kağıt üstünde KAİZEN yöntemiyle projedeki açıklar ortadan kaldırılır” dedi. Ahmet MAL

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER