Çark Caddesi'nde işyeri kapanan esnaf dertli!

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan yeni kısıtlama kararları en çok esnafı vurdu. Salgınla mücadelede 9 aydır belirli kısıtlamalarla hizmet veren esnaflar, son olarak getirilen sadece ‘paket servis kararı’ nedeniyle zor günler geçiriyor. 

Çark Caddesi'nde işyeri kapanan esnaf dertli!

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında İçişleri Bakanlığı tarafından alınan yeni tedbirler ile birlikte esnaflar ekonomik olarak sıkıntı yaşamaya devam ediyor. Şehrin en işlek yerlerinden biri olan Çark Caddesi’nde yiyecek-içecek sektöründe hizmet veren esnaflar iş yerlerini kapatarak paket servise geçiş yaptı. İş yeri sahipleri son alınan kararla birlikte yaşadıkları süreçleri anlattı.

‘HATALAR İNSAN KAYNAKLI’
Yasakların insan hataları nedeniyle geldiğini belirten esnaf Süleyman Duman, “İşlerimizde düşme oldu. Günde 300 çay satıyorsam şimdi 70-80’e düştü. Satışlarım artık 3’te 1 oluyor. Yasakların gelmesi insan kaynaklı. Hataların yüzde 90’ı bizde. Devlet yasa getiriyor, 4 masa dediğin de biz 8 tane sıkıştırmayı seviyoruz. İşletmelerde de vatandaşlarda da hatalar oluyor. Bu süreçte devletin verdiği destekleri kullandık. Herkes kurala uyarsa daha az zamanda bu durumdan kurtuluruz. Bizler ne kadar benimseyip tedbir alırsak o kadar kısa zamanda normale döneriz. İhtiyacı olmayan yaşlılar hep dışarıda dolaşıyor. Kendilerine ‘neden çıkıyorsun?’ denildiğinde sıkıldıklarını evde durmak istemediklerini söylüyorlar. Evde kalan yatalak insanlar var yıllarca aynı yerde yatıyor. Bu süreçte insanlar bunları düşünerek hareket etmeli. Bencillik yaparak insanları ölüme sürüklemenin anlamı yok” dedi.

‘MÜŞTERİLERİMİZ KALMADI’
Pandemi sürecinde kısıtlama getirilmesi yerine tamamen kapatılması gerektiğini savunan esnaf Şaban Örs, “1 Haziran’da tekrar faaliyete girdiğimizden bu yana çok az insan geldi. Biz de paket servise geçtik, şu anda gidişatımız çok kötü. Günün zararını karşılayamıyoruz. Herkes kendine çekilmiş durumda. Sağlığımız için getirilen bu kısıtlama keşke tamamen uygulamaya geçseydi, tamamen kapansaydık. Hiç açmasaydık daha güzeldi. Benim burayı açmam bir şey değiştirmiyor. Bir katkı sağlamıyor. Deneme amacıyla açtık ve herhangi bir şey değişmedi. Kafelerin kapanması çözüm değil, AVM’ler açık, insanlar dışarı çıkıp yine yan yana gezmeye devam ediyor. Pandemiden önce yüzde 80 müşterimiz varken şimdi yüzde 1’e düştü. Müşteri artık kalmadı” şeklinde konuştu.

‘DIŞARDAN YEMEK SÖYLEMİYORLAR’ 
Paket servise geçilmesiyle birlikte işlerin kötüye gittiğini söyleyen Selim Küçük, “Sadece paket servis olarak hizmet veriyoruz. Şu an pandemi dönemindeyiz yapacak bir şey yok, tedbir alınması gerekli. Paket servisimizde herhangi bir artış ya da azalış yok, stabil ilerliyor. İnsanlarda şu an virüsten dolayı dışarıdan yemek söyleme korkusu var. Büyük bir düşüş yaşadık fakat kurallara uymak zorunda olduğumuz için günümüzü kurtarmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

‘TAMAMEN KAPATILMALI’
Koronavirüsün ülkemize girmesiyle birlikte bütün ekonomik dengenin birden değiştiğini dile getiren Serkan Sarıoğlu ise, “Lokanta işletmecisi olarak söylüyorum, virüsün azalması için tamamen kapatılması gerekli. Müşterilerimizde yüzde 60 oranında bir düşüş var. Müşteriler pek anlayışlı değil, gelip oturmak istiyorlar yasak olduğunu söylüyoruz ama bazen zorluk çıkarıyorlar. Paket servis olarak bu süreçte hizmet vermeye çalışıyoruz. Fakat herhangi bir kar sağlayamadığımız için dükkanlarımızı açmak istemiyoruz. Ekonomik sorunlardan dolayı yasaklar yerine kısıtlamalar getiriliyor. Bu süreçte en büyük darbeyi esnaflar görüyor” dedi.  Şevval GEÇİN/Merve KURTULAN

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 17:37
banner3
YORUM EKLE