Esnafa zaman lazım 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sonrası yaşanan ekonomik sarsıntıların olumsuz etkileri hissedilmeye devam ederken, şehir kalabalık günlerine dönse de esnaf henüz tam anlamıyla toparlanamadı

Esnafa zaman lazım 

ÖLÜ TOPRAĞINI ATIYOR
Devletten alınan desteklerle bir süredir ayakta kalmaya çalışan Sakarya esnafı yeni normalleşme sürecine denk gelen bayram dönemi ile birlikte üzerindeki ölü toprağını atmaya başladı. şehirdeki esnaf temsilcileri, hayatın durma noktasına geldiği sürecin ardından normalleşme süreciyle kepenk açan esnafın durumunu Sakarya Yenihaber’e değerlendirdi. Sakaryalı esnaf oda ve dernekleri, zararların kısa vadede karşılanamayacağını vurguladı. 

‘4 AY ÇOK ZOR GEÇTİ’
Zararların uzun süre karşılanamayacağını dile getiren Sakarya Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, “Vatandaşlarımız bir dönem pazarlara gitmek istemedi. Pazarlarımız kapandı. Yeni normalleşmeyle birlikte satışlarımız düzeldi ama 4 ay çok zor geçti. Devlet desteği oldu ama belli bir zaman iş yapamadığımız için esnafımız mağdur. Kovid-19’un verdiği zararı uzun bir süre karşılayabileceğimizi düşünmüyoruz. Esnafımız şu anda zor durumda” diye konuştu.

‘GARANTİ VEREMİYORUZ’
Sakarya Seyyar Giyim Esnaf Odası Başkanı Yekta Tepe ise, “Pandemiyle birlikte evden çıkmayan insanlar alışverişlerini internetten yapmaya başladı. Bu nedenle dükkan açıp kira ödeyen esnaflar büyük zarar gördü. Hastalık şu anda ön planda olduğu için herhangi bir çözüm önerisi getiremiyoruz. Şu ana kadar dükkan kapatan esnaf olmadı ama bundan sonrası için garanti veremeyiz çünkü esnaf can çekişiyor. Devletin yanımızda olmasına ihtiyacımız var” ifadelerine yer verdi. 

‘ESKİ GÜNLER YAKIN’
Cadde esnafının işlerinde bir dönem AVM’lerin kapanması ile yoğunluk yaşandığını belirten Çark Caddesi Esnaf ve İş Adamları Derneği (CADDER) Başkanı Kemal Turgaç, “Çark Caddesi eski günlerine uzak değil. Bir dönem AVM’lerin kapanması ile vatandaşlar cadde esnafına yeniden yöneldi. Normalleşme süreciyle işlerimiz hareketlendi. Cadde üzerinde dükkanlarını kapatan esnaflar oldu ama bunun Kovid-19 ile ilgili olduğunu düşünmüyorum” dedi. Şevval GEÇİN

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER