Esnafın çığlığı! O süre uzatılmazsa...

Esnaf odası başkanı Turhan Salihoğlu, esnafın salgın sürecinde yaşadığı zorlukları anlattı. Siyasilere sitem eden oda başkanı, bu talepleri dile getirdi... 

Esnafın çığlığı! O süre uzatılmazsa...

sakaryayenihaber.com - Serkan OK'un haberi

Adapazarı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Turhan Salihoğlu, oda üyeleri ve basın mensuplarıyla bir araya gelerek, esnaf olarak yaşadıkları sorunları dile getirdi. Başkan Salihoğlu, mücbir sebebin uzatılmadığı takdirde büyük olumsuzlukların yaşanacağını vurguladı.  

“ESNAF ELİNDEN GELENİ YAPTI”
Salihoğlu, “Kovid-19 salgını dünyayı ve ülkemizi derinden etkilenmiştir. Can kayıplarımız olmuş, maddi ve manevi olumsuzluklar yaşanmıştır. Devletimizin ‘Evde Kal’ çağrısına Esnaf ve Sanatkarlarımız uymuştur. Türkiye genelinde 1,9 milyon esnafımız elinden gelen tüm özveriyi göstermiştir” dedi. 
“BANKALAR ERTELEMEDE ZAYIF KALDI”
Devletin 1 Nisan-30 Haziran arasını mücbir sebep ilan ettiğini ve vergi, sigorta gibi devlete ödemelerin ertelendiğini hatırlatan Salihoğlu, “Kredi kooperatiflerine olan borçlarımız ertelenmiş, devlet bankalarının tamamı, özel bankaların bir kısmı ertelemede zayıf kalmıştır. Esnafımıza Halk Bankası aracılığıyla 25 bin lira finansman ve 25 bin limitli Ticari kart verilmiştir. Kooperatif ortaklarına 25 bin lira finansman sağlanmıştır. Sicilinde problem olan esnafımız bu kredileri kullanamamıştır. Çalışanlarımıza kısa çalışma ödeneği olanağı sağlanmıştır. Kaymakamlıklar çıraklara ödenek çıkarmıştır” diye konuştu. 
“SİYASİLERİN SICAKLIĞINI HİSSEDEMEDİK”
Büyükşehir belediyesinin ve ilçe belediyelerinin imkanları ölçüsünde yardımlar ve desteklerde bulunduğunu vurgulayan Salihoğlu, “Maalesef seçimlerde gördüğümüz siyasilerimizi bu süreçte yakınlığını ve sıcaklığını hissedemedik. 1 Temmuz’da normal hayata geçilir ve mücbir sebep uzatılmazsa; büyük olumsuzlukların yaşanacağı gözükmektedir. Esnafımızın kira ödemeleri, çekleri, senetleri ve kredi ödemeleri beklemektedir. Mücbir sebebin Eylül sonuna kadar uzatılmasını; SGK, vergi, kısa çalışma ödeneği ve kooperatif kredilerinin uzatılması esnafımızı rahatlatacaktır” şeklinde konuştu. 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2020, 21:38
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhammet aslan
Muhammet aslan - 2 hafta Önce

Oda bakanı olarak basbakanı arayarak bu konuyu dile getırebılırsın

SIRADAKİ HABER