Fiyat düşüren TMO ve Fisko

TMO’nun fındık paralarını peşin ödememesi ve FİSKO’nun yeterli alım yapmaması nedeniyle ürekici tüccara yöneldi. Fındık fiyatı dün 13.5 liraya kadar düştü. Tüccar sorumlunun TMO ve FİSKOBirlik olduğunu söylüyor. İşte fındık tüccarlarının fındık fiyatıyla ilgili görüşleri:

Fiyat düşüren TMO ve Fisko

TMO’nin fındık paralarını 20 gün sora ödeyeceğini açıklamasının ardından üretici tüccara yöneldi. Tüccar  16,5 lira olarak açıklanan fındığın kilosunu 13,5 liradan almaya başladı. Üretici ile ihracatçı firmalar arasında tedarikçi olduklarını söyleyen tüccarlar, kazanan kendileri değil, ihracatçı firmalar olduğunu ileri sürdü.

TÜCCARA BORÇLANIYOR
STB Başkanı Adem Sarı ( Fındık tüccarı): 
“Bu yıl fındık çok fazla. Dolayısı ile piyasaya çok fazla arz edildi.  Piyasada fındık az olduğu zaman fiyat yükselir, çok olduğu zaman düşer. Bu böyledir. Fiyatların Eylül’ün 15’ ne kadar bu şekilde devam edeceğini düşünüyorum. Ondan sonra piyasa normale denecektir. Ancak üreticinin 15 gün beklemeye tahammülü yok. Çünkü ödemesi gereken işçi ücretleri ve borçları var. Bunun yanında birçok üretici zaten yıl boyunca kendi maddi, manevi ihtiyacını bölgesine göre çalıştığı tüccardan karşılıyorlar. Daha sonrada fındığını o tüccara veriyor” dedi.

RANDIMAN FARKI
Mehmet Çatalbaş (Fındık tüccarı): 
“Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) adına sayın Cumhurbaşkanı bu bölgenin fındığını 16,5 lira olarak açıkladı. Açıklamış olmasına rağmen TMO bugüne kadar adam gibi fındık alımına başlamadı. Bunun yanında fındığı alırken de inciğine, boncuğuna kadar bakıyor. En ufak bir lekeli fındığı, hafif buruşuk olsa bile çürüğe ayırıyor. Yani piyasadaki tüccar ile TMO arasında en az 5 randıman fark oluyor. Yani TMO da 50 randıman gelen fındık, tüccarda  55 randıman oluyor. Bugün bir randıman 330 liraya geliyor. 3 randıman fark olsa tonda bin lirayı geçiyor.  Otomatik olarak 16,5 olan fındık, 13,5 liraya düştü. 

“MÜDAHALE EDERDİ
Fiskobirlik Genel Başkan Lütfi Bayraktar, ‘Ben piyasadan 25 kuruş daha fazlasından fındığı alacağım’ dedi. Bugün fındık 14 liraya düştü, hadi 10 liraya düştü. Ne yapacaksın? Senin Fiskobirlik genel başkanlığın ne oldu?  Senin 10 bin kişiyi temsil eden kurum başkanlığın ne oldu? Ben cumhurbaşkanını seven, ona oy veren birisi de değilim. Ancak bu durumdan haberdar olduğunu sanmıyorum. Haberi olsa buna müdahale edeceğini düşünüyorum. 

“ÜRETİCİ BURNUNDAN SOLUYOR”
TMO aldığı fındığın parasını 20 gün sonra veriyor. Üretici fındığını topladı işçisine para verecek, çocuğunu okula gönderecek, borcunu ödeyecek. 20 gün nasıl bekleyecek? Diyarbakır’dan, Mardin’den gelmiş işçiye bekleyin mi diyecek. Fiskobirlik’in ne zaman nasıl ödeyeceği belli değil. TMO fındığını kendin yükleyip götüreceksin. Üreticinin hepsinin aracı yok. Hadi senin fındığında rutubet var, taş var, çöp var geri götür denildiğinde, üretici aracı nereden bulup geri götürecek. Üretici burnundan soluyor.  Öyle olunca ihracatçı firmalar işini yapıyor. Adamlar bu günleri bekliyor, bu günleri değerlendiriyor” diyerek, fındık piyasasında yaşanılanları dile getirdi.

 “DEVLETİN HATASI”
STB Meclis Başkanı Avni Uçar (Fındık tüccarı):
 “Bizim bölgede fındık 13,5 liraya kadar düştü. TMO’nin 16,5 fiyat açıklayıp ta 20 gün sonra ödeme yapması üreticiyi tüccara yöneltti. Üretici 20 gün, 1 ay parasını almak için bekleyemez. Biz büyük firmaların tedarikçisiyiz. Hazır TMO paraları ödemiyor, firmalar fırsatı  yakalamışken değerlendiriyor. Üretici işçisini gönderecek paraya ihtiyacı var. İşçi 20  gün beklemez. Çocuğunu okula gönderecek, borçlarını ödeyecek derken fındığın yüzde 40’ı zaten bu ay satılacak. Bu kaçınılmaz. Eskiden beri bu böyle olmuştur. Bu devletin bir hatasıdır. Bu parayı peşin ödemezsen, mahsul piyasaya düşer, sahipsiz kalır. Üretici perişan olur, firmalar kazanır” şeklinde konuştu.
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2019, 11:16
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER