'İŞ DÜNYASI SIKINTI YAŞIYOR'

SATSO Eylül ayı meclisinde ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz gündeme geldi. SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Bankalardan kredilerin geri çağrılarıyla ilgili sorunlar var, iş dünyası geri ödeme yapmakta zorlanıyor. Hükümet arabuluculuk yapmalı” dedi

'İŞ DÜNYASI SIKINTI YAŞIYOR'

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası  (SATSO) Eylül ayı olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. SATSO Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısının konuğu Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan oldu. Rektör Prof. Dr. Savaşan’a hoş geldiniz diyen Meclis Başkanı Talip Kuriş kendisine yeni görevlerinde de başarılar diledi. Sakarya Üniversitesi’nin şehir ve sanayi sektörü ile entegrasyonunu sağlamaya yönelik çalışmalar yürüttüklerinin bilgisini veren Prof. Dr. Fatih Savaşan şunları dile getirdi:
SAÜ VE İŞ DÜNYASI
“Üniversitemizin şehirle ve sanayi ile entegrasyonunu sağlamak adına çalışmalarımız devam ediyor. Ekonomik tribülansa takılmadan ilerlemeyi amaçlıyor ve ülkemizin kalkınma hedefleri doğrultusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz. İlimizde kurumlarımızın yaptığı çalışmaları da yakından takip ediyoruz. Bütün bu gayretler daha güzel işlerin temelini oluşturacaktır diye düşünüyorum. Hep birlikte ilimize ve ülkemize katma değer sağlayalım. İş dünyasının ihtiyaçlarını üniversitemize iletirseniz kabiliyetlerimiz çerçevesinde hep birlikte başarılı çalışmalara imza atacağız. Teknolojik üretimi hep birlikte geliştirerek rekabette güçlü bir yere geleceğimize inanıyorum. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bu anlamda önemli bir iş ortağımızdır”AÇILIŞ KONUŞMASI
Toplantının devamında Ağustos ayı Kat'i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, kürsüye gelen Hesap İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün tarafından okunmasının ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi. Yönetim Kurulu’nun aylık icraatları ile ilgili bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ şunları dile getirdi: “ SAÜ Rektörümüz Prof. D.r Fatih Savaşan’a Meclisimize katılım için teşekkür ederiz. Odamız bünyesinde kurmuş olduğumuz Komite ve Komisyonların çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Birlikte iş yapma kültürünün yerleşmesi açısından da bu faaliyetlerimizi önemsiyoruz.”
HÜKÜMET ARACI OLMALI
Altuğ konuşmasının devamında SATSO Veri Güncelleme çalışmaları yaptıklarını söyledi. Türkiye’nin gündem maddesini ekonomi olduğunu ifade eden Altuğ, “Ekonomi ile ilgili bir sıkıntı yaşıyor ülkemiz. Hep birlikte hissettiğimiz bir noktadayız. Bankalardan kredilerin geri çağrılarıyla ilgili sorunlar var. Geçtiğimiz hafta Ankara’da iştirak ettiğimiz toplantılarda bu konuda görüş alışverişinde bulunduk. İş dünyası bankalara olan kredi borçlarını ödeme noktasında sıkıntılar yaşıyor. Hükümetin bu konuda arabulucu olması gerekiyor. Mevcut kredi borçlarının hükümet garantörlüğünde yapılandırılması konusunda hükümetten beklentilerimiz var. Bir çalışma yapılıyor, ancak detayları konusunda bilgimiz yok henüz. Kriz döngüsüne kapılmadan çıkışın mümkün olduğuna yönelik çalışmaların yapılabileceğine yönelik merkezi hükümetin çalışmalarını izliyoruz, yeni çalışmalar bekliyoruz” dedi.
DÖVİZLE KİRA
TOBB’un öncülüğünde Nisan ayında verilenen nefes kredisinin  bu ay tekrar başladığını vurgulayan Altuğ, “ O dönemde yaklaşık 46 milyon kredi kullandırdık. 500’e yakın üyemiz yararlandı. Yine 18 ay vadeli bir nefes kredisi çalışmamız başladı. 8 banka ile çalışıyoruz. Biz bankalara daha önce nefes kredisi kullanan üyeler değil de, daha önce almamış üyelerimiz kullansın istedik. Toplamda 8 milyonluk bir nefes kredisi sunduk üyelerimize. Üst limiti 75 bin TL olarak belirledik. İnanıyorum ki kurumlar arası güç birliğinin sonucu olan bu kredi ile firmalarımız nefes alacaktır. Özellikle AVM’lerde iş sahiplerinin dövizle kira ödemesi konusunda yaşanan sıkıntıları dile getirdik. TOBB ve Bakanlık bu konuya duyarsız kalmadı. Artık AVM’lerde TL ile kira ödenecek” ifadesini kullandı.
OSB’LER VE ÜYELER
İhracat eğitimlerinin tekrar başladığını ifade eden Akgün Altuğ, OSB’lerde son durum hakkında bilgi verdi. Altuğ, “Kaynarca Makine İhtisas OSB Danıştay nezdinde hukuki bir süreç işliyor. Yatırımcılar hazır. Mahkeme süreci tamamlandıktan sonra bu bölgeyi sanayicilere tahsis edeceğiz”  şeklinde konuştu. Toplantının devamında meclis üyeleri meslekleri ve beklentileri hakkında görüş ve düşüncelerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE