banner67

Kafe ve restoranlara yapılacak ödeme belli oldu

Sakarya'da kafe ve restoran işletmecilerinin beklediği haber geldi. Bakanlığın "Ciro Kaybı Desteği Programı" kapsamında yapılacak ödemeler belli oldu...

Kafe ve restoranlara yapılacak ödeme belli oldu

Sakarya'da koroanvirüs salgını sebebiyle ciro kaybı yaşayan kafe ve işletmeciler, hükümetin açıkladığı maddi destek programının detaylarını bekliyordu.

Konuyla ilgili detaylar kararın Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla belli oldu.

Buna göre bu destek programından, 2019 takvim yılından önce ya da 2019 takvim yılında başladığı işine devam eden ve 27/1/2021 tarihi itibarıyla faal mükellefiyeti bulunan, 2019 takvim yılındaki cirosu 3 milyon Türk Lirası ve altında olup söz konusu yıldaki cirosuna oranla 2020 takvim yılındaki cirosu yüzde 50 ve üzerinde bir oranda azalan yiyecek ve içecek alanında faaliyet gösteren katma değer vergisi mükellefiyeti olan işletmeler esas faaliyet konusu üzerinden yalnız bir kez faydalanabilecek.

Ciro kaybı desteği, tek seferde ödenmek üzere 2 bin Türk Lirasından az ve 40 bin Türk Lirasından fazla olmamak üzere işletmelerin 2020 takvim yılındaki cirolarının 2019 takvim yılındaki cirolarına göre azalan tutarının yüzde 3'ü olarak belirlendi.

İşletme cirolarının tespitinde 27/1/2021 tarihi itibarıyla 2019 ve 2020 takvim yıllarındaki vergilendirme dönemlerine ilişkin olarak verilen katma değer vergisi beyannameleri esas alınacak.

YORUM EKLE