Kentsel dönüşüm planlanmalı  betonlaşmanın önüne geçilmeli

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Ağustos ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında yapıldı.

Kentsel dönüşüm planlanmalı  betonlaşmanın önüne geçilmeli

Toplantıda özellikle Sapanca’daki betonlaşmaya ‘dur’ denilmesi gerektiğinin altı çizilirken, Dörtyol’da kentsel dönüşümün yeniden planlanması halinde başarılı olacağı kaydedildi.

BETONLAŞMAYA DUR DENMELİ
SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya’nın doğal güzellikleri ve yeşil dokusunun her geçen gün zarar gördüğünü ifade ederek özellikle Sapanca bölgesinde artan konutlaşma ile ilgili değerlendirmede bulundu. Altuğ “Ülkemizde hep sonradan üzüldüğümüz konulardan biri turizm bölgelerinin betonlaşarak değerinin yitirilmesi. Yapılaşma için verilen izinlerin tekrar tekrar irdelenmesini talep ediyorum. Bu duruma acil son vermemiz ve bu yapılaşma konusunda önlemler alınması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM
Başkan Altuğ, kentsel dönüşüme de değinerek; “Sakarya ilinin girişlerinde yer alan sanayi alanlarımızın kentsel dönüşümü ile ilgili proje geçmiş yıllarda yanlış planlama nedeniyle iptal edilmişti. Günümüzde ise SATSO binamızın etrafında yeni modern sanayi inşaatlarımız oluştu ve devam ediyor. Dörtyol Sanayi Sitesi’nin karşımızdaki alanda inşaatları başlıyor. ATSO Toplu İşyeri Kooperatifi İnşaatı ve Oto Galericileri Sitesi İnşaatı başlıyor. Bu durumda Dörtyol’daki bazı işletmeler bu kısma gelmeye başladı. Artık Dörtyol’da yeni bir kentsel dönüşüm çalışması planlanırsa başarılı olur, bizler SATSO olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız” ifadelerine yer verdi.

SÜS BİTKİCİLİĞİ FESTİVALİ
Bu yıl 19-22 Eylül tarihleri arasında ikincisi düzenlenecek olan Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali hakkında da bilgi veren Başkan Akgün Altuğ,  “Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali 40 bin metrekarelik alanda gerçekleşecek. Son derece önemli bir sektör haline gelen süs bitkiciliğinin tanıtılması, pazar payının ve ihracat imkânlarının gittikçe artması noktasında büyük katkı sağlayan organizasyona 2018 yılında 90 firma katılmış ve yaklaşık 12 bin ziyaret gerçekleşmiştir. 2019 yılı için 190 firma yerlerini ayırdı ve 25 bin civarında ziyaretçi bekliyoruz. Sakarya’da sektör adına değerli bir çalışma. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak destekliyoruz.” dedi. 

723 FİRMA AÇILDI 224 KAPANDI

Başkan Altuğ, 2019 yılı 8 aylık döneminde toplam 356 kapasite raporu onaylandığını ve bunlardan 81 adedinin ilk kapasite başvurusu olarak kayıtlara geçtiğini vurgulayarak “Bu veri 81 adet yeni sanayici vasfını kazanan üyemiz olduğu bilgisini içeriyor.  İlk kapasite başvuruları içerisinde yer alan 81 firmanın toplam istihdam miktarı ise 1.374 personeldir.  2019 yılı 1 Ocak tarihi ve 27 Ağustos tarihleri arasında toplam 703 firma SATSO ailesine katılmış olup, 224 firmamız da faaliyetine son vermiştir.” dedi. 

KIRTASİYE ALIŞVERİŞLERİ
Başkan Altuğ, okulların açılmasına sayılı günler kala, kırtasiye alışverişlerinin de Sakarya’dan yapılması konusunda vatandaşlara çağrıda bulundu. Altuğ, “Yerel esnafımıza destek olalım. Alışverişlerimizi yerel esnafımızdan yaparsak hem şehrimizin esnafı hem de şehrimiz kazanacak ve ekonomimiz canlılık göstermiş olacaktır” şeklinde konuştu.
Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ’un konuşmasının ardından aylık faaliyetlerle ilgili meclis üyeleri değerlendirmede bulundu.

KADIN CİNAYEKLERİ
Meclis Üyesi Burcu Başar Akgün son günlerde yaşanan Emine Bulut cinayeti ve kadın cinayetleri hakkında değerlendirmede bulunarak “Hepimizin hayatına dokunan kadınlar vardır. Odamızda çok güzel eğitimler oluyor ve şiddetsiz iletişim eğitimi alabiliriz. Belki de bütün sivil toplum kuruluşlarına örnek olmuş oluruz. Sadece kadınlara şiddet olarak düşünmeden bir insanlık sorunu olarak görmemiz ve eğitilmemiz gerekmektedir.” dedi.

TOPÇA KAVŞAĞI
Meclis Üyesi Ekrem Seçgin, TOPÇA Kavşağı ile ilgili değerlendirmede bulundu. Seçgun;“Yaklaşık 2 yıl önce başladığında bizler TOPÇA kavşağı çalışmasından memnuniyet duyduk ve bizlere bu projenin çok kısa zamanda tamamlanacağını belirttiler. Maalesef 2019 yılını da bitirmek üzereyiz ve proje halâ daha bitmedi. TOPÇA’da 200 adet esnaf var. Bu esnafların istihdama da çok ciddi katkıları var. Ekonomimizin durgun olduğu bu son dönemlerde bir de üstüne bu kavşak çalışması nedeniyle iş hacmi çok düştü. Artık ne yazık ki bu kavşak çalışması firmalara zarar vermeye başladı. Sürekli TOPÇA kavşağını konuşmak zorunda kalıyoruz ancak bizlerin gündeminin bu olmaması lazımdı. Başkanımız Akgün Altuğ’a konuyla ilgilendiği için teşekkür ediyorum.” dedi.

Meclis Üyesi Tunç Özüuğurlu ise; “Dörtyol Sanayi Sitesi alanı çok yetersiz. Bir işletmenin ne yazık ki fiziki olarak büyüme alanı yok. Düzenli üretim alanları büyümeyi de tetiklemektedir ve Sakaryalı KOBİ’lerin de büyümesinin altına fiziki avantajlar yatmaktadır. Sanayi bölgesinin dönüşümünü de sonuna kadar destekliyoruz ve yerinde dönüşüm ya da başka bir yere taşınması ile dönüşüm olursa olsun sanayiciye, esnafa fayda sağlayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2019, 11:40
banner3
YORUM EKLE