KOBİ’lere 300 bin TL destek

TÜMSİAD Sakarya Şubesinde Devlet Destekleri, KOSGEB 2019 Destek Programı ve Finansal Yönetim konulu toplantı düzenledi. Toplantıda, uluslararası pazarlara açılmak isteyen küçük ve orta ölçekli işletmelere sağlanacak 300 bin TL’lik yurtdışı pazar desteği anlatıldı.

KOBİ’lere 300 bin TL destek

TÜMSİAD Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya konuşmacı olarak katılan, Markatek Danışmanlık Genel Müdürü Nusret Sarı, KOSGEB Yurtdışı Pazar Destek Programı hakkında yaptığı bilgilendirme de, ‘’’İhracata başlayan kobi sayısını artırma hedefinde ilk kez yurt dışına açılacak KOBİ’lere 300 Bin TL verileceğini belirterek, bunun yüzde 70’i geri ödemesiz olacak. Yani 300 bin Lira destek almaya hak kazanan bir KOBİ’miz, bunun sadece 90 bin lirasını KOSGEB’e geri ödeyecek. Proje bazlı olarak hayata geçecek programın destek süresi, 6 aydan 24 aya kadar. Programdan ilk kez yurt dışına açılacak KOBİ’lerimizin yanı sıra, yurt dışı pazar payını artırmak isteyen KOBİ’lerimiz de faydalanabilecek.” dedi.

Ardından konuşan Emekli Banka Müdürü Mehmet Adnan Özoğul ise, Türkiye’de Kobilerin yabancı kaynak arayışlarındaki banka kredileri kullanımlarında üstesinden gelemedikleri sorunlar ve çözüm önerileri ile Banka kredileri kullanılırken ortaya çıkan sorunlar ve bağlı olarak Kobilerde finansman olgusunun irdelenmesi konusunda bilgilendirmede bulundu. Özoğul, Devlet destekleri firmalara verilen destekler değil yatırıma ve işe verilen desteklerdir. Finansmancının doğru tahlil yapabilmesi için kayıtların doğru tutulması gerektiğini belirten Özoğul, firma büyüdükçe finansmana daha çok dikkat edilmesi gerekir. Kayıtlar doğru tutulmazsa veri de yanlış olur. Finansmanın tanımı yapılacak aksiyonların kaynaklarla eşleştirilmesidir. Dedi.

Son olarak, Akredide Kobi Danışmanı Semih Dağlar ise konuşmasında; Kosgebin iki çeşit desteği var. Birincisi geleneksel girişimcilik, diğeri de ileri girişimcilik. Geleneksel girişimcilik hizmet sektörü içerisinde faaliyet gösterecek olan işletmelere ‘’hoş geldin’’ kapsamında küçük bir destek. Kuruluş ve performans desteği adı altında iki destek var. Kuruluş desteği Şahıs şirketi olarak açarsanız 5 bin tl anonim şirket açarsanız 10 bin tl destek var. Performans desteği sene sonundaki personel çalıştırma sayısına göre hesaplanıyor. 2 kişi çalıştıran bir işletme ortalama 10 bin tl para alır. Düşük teknoloji seviyesinde imalat gösterenler için destek tutarı üst limiti 100 bin tl yapancı makinada % 75 destek yerli makinada % 90 destek olduğunu belirtti.

KOSGEB tarafından desteklenen program ile Sakarya’nın ihracat rakamının yükselebileceğini ifade eden TÜMSİAD Şube Başkanı Şaban Yener ise, 'ihracat yapma hedefinde olan KOBİ'leri, bu destek programından faydalanmalarını, bu fırsatları değerlendirmelerini tavsiye ediyoruz. İnşallah nitelikli ve doğru projelerle hedefimiz katma değerli üretim ve ihracat olursa Sakarya’mız, ülkemiz kazanır" dedi.

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER