Mısır üreticisi isyan etti

Mısır fiyatlarını eleştiren Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş, üvey evlat muamelesi gördüklerini belirtirken, Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Akyazı Ziraat Odası Başkanı Ali Şener Bayraktar ise fiyatın beklentiyi karşılamadığını söyledi

Mısır üreticisi isyan etti

‘ÜVEY EVLAT MIYIZ?’
Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş, mısır fiyatları ile ilgili değerlendirmede bulundu. Fındığa, arpaya ve buğdaya verilen zammın mısıra verilmediğini söyleyen Ateş, “2020 yılında arpa ve buğday fiyatlarına enflasyona göre zam geldi. Fındık fiyatları açıklandı, çiftçiler yine memnun. Fakat biz mısır çiftçisi üvey evlat muamelesi gördük. Türkiye, kendine yeten mısırı yetiştiremiyor, ithal mısır getirtiyor. Bu yıl dünya piyasasında mısır 205 dolar. Türk çiftçisine verilen ton fiyatı ise bin 325 lira. Neden dünya mısır piyasasından düşük bir fiyat açıklanıyor? Kovid-19 salgınından sonra tarımın değerinin daha fazla artacağını buna göre bir yol izlenmesini umut ediyorduk ama geldiğimiz nokta pek de öyle olmadığını görüyoruz. Tarım Bakanımız, 2 yıllık gıdamızın olduğunu açıkladı. Bunun nedeni, tarımın düzgün bir şekilde yapılmamasıdır” şeklinde konuştu.  

‘GENÇ ÇİFTİ DESTEKLENMELİ’
Çiftçinin desteklenmediğini belirten Ateş, “Türkiye bütçesinin yüzde 4’nün çiftçiye verilmesi gerekiyor fakat şu anda çiftçiye yüzde 0,5 destek veriliyor. Sakarya’mızın çiftçi ortalama yaşı 60. Genç çiftçimiz yok. Hayvancılık nasıl gün gün bitiyorsa tarım da bitiyor. Gençlerimizi tarıma yönlendirmek için tarımı kaliteli ve geliri yüksek bir iş düzeyine getirmemiz gerekiyor. Gençlerimizin tarıma yönelmesi için sigortaları devlet tarafından karşılanmalı, üretimin artması için örneğin çiftçiye 10 TL olarak verilen destek, genç çiftçilere 50 TL olarak verilmeli. Palmiye Caddesi, 15 yıl önce tarım arazisiydi şimdi ise binalarla doldurulmuş. Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde ortalama 6 bin dönüm tarım arazisi gitti. İyiye gittiğimiz söylenemez, kötüye gidiyoruz. Sakarya deyince akıllara kabak ve patates gelirdi. Şu anda Sakarya’da ne kabak ne de patates yetiştiren var” dedi. 

‘MUKAYESE EDEMEYİZ’
Konu ile ilgili açıklamada bulunan Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Akyazı Ziraat Odası Başkanı Ali Şener Bayraktar ise, “Fındık, yurt dışına ihraç ettiğimiz, toplam dünya üretiminin yüzde 70’ini, ticaretinin de yüzde 85’ini bizim yaptığımız ve Türkiye’ye önemli bir döviz getirisi olan bir ürünümüzdür. Dolayısıyla fındık ve mısır fiyatlarını mukayese ederek bir sonuç alamayız. Mısır fiyatı elbette, üreticilerimizi üzdü. 2019 yılı mahsulü mısır fiyatları serbest piyasada bin 450 liralara ulaşmışken ve dünyada mısır fiyatları gümrük ve liman teslimi tonu 204 dolara mal olurken yani TL olarak karşılığı bin 500 TL’iken, bizim 2020 mahsulü ürünümüze Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından açıklanan ton başına bin 325 TL’lik fiyat üreticimizi memnun etmemiştir. Türkiye, 2019 yılı itibariyle 3,5 milyon ton mısır ithali gerçekleştirdi. Dolayısıyla Türkiye’nin kendi üretimi yetmiyor, dışarıdan ithal etmek zorundayız. Pahalı olduğuna göre, mutlak surette piyasadaki alıcılar, sanayi tüccarları mısırı almak zorundalar” diye konuştu.  

‘REKOLTE DÜŞECEK’
Bayraktar, “Üreticimizde günlük talebin altında piyasaya ürün sürmeyi becerirse yani arz-talep dengesini bozmazsa fiyatların, TMO fiyatlarının üzerinde seyredeceğini düşünüyoruz. Sakarya’da geçen senenin biraz daha altında bir rekoltenin gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Bunun sebebi de yaklaşık 60 gündür Sakarya’ya yağmur yağmaması. Bir kovid-19 salgını süreci yaşanıyor. Bu süreçte gördük ki dünyada sağlık ve gıda çok önemli. Dünyanın en zengin ülkeleri bile 1 TL’lik maskeyi ihtiyaç olduğunda bulamadıklarında nasıl birbirini kıskandıklarına şahit olduk. Bir taraftan üretim alanları azalırken bir taraftan da insanlığın gıda talebi artıyor. Dolayısıyla bir olağanüstü süreç yaşandığında gıdaya ihtiyaç halinde insanların birbirinden gıda saklayacağına şahit olacağız. Maskeyi saklayan insanoğlu gıdayı da saklayacaktır. Türkiye gerek tarım gerekse hayvancılık potansiyeli açısından hem kendi kendine yeten hem de coğrafyadaki diğer ülkelere gıda ürünü ihraç eden bir ülkedir. Ülkemizin bu potansiyeli iyi değerlendirip tarım kesimindeki insanlarımıza daha fazla desteklerle sahip çıkıp üretimdeki sürekliliğini sağlaması gereklidir” dedi. Serkan OK  

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020, 13:25
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER