Mısır üreticisi sesini duyurdu

İl Ziraat Odaları Koordinasyon Kurul Başkanı Ali Şener Bayraktar, TMO yetkililerinin ilimize gelerek görüşmelerde bulunduklarını ifade ederek, TMO’nun mısır alımına başladığını, mısır üreticisinin endişe etmesine gerek olmadığını ifade etti

Mısır üreticisi sesini duyurdu

Dün tarım sektöründe ve özellikle mısır alımı ile ilgili yaşanan sıkıntıların ardından Adapazarı Ziraat Odasında bir basın toplantısı düzenlendi. İl Ziraat Odaları Koordinasyon Kurul Başkanı Ali Şener Bayraktar, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdür Yardımcısı Cihan Soyalp ve ziraat odaları başkanlarının katıldığı toplantıda TMO’nun mısır alımı yapacağı duyuruldu.
TMO YETKİLİLERİ
Konu ile ilgili açıklama yapan Bayraktar,  Cumartesi günü mısır tarlasında yaptıkları basın açıklamasında mısır hasadının başlamasıyla mısın alımında ki fiyat düşüşüyle ilgili sorunları aktardıklarını söyledi. Bayraktar, açıklamasında, “çiftçilerimizin katılımı ile yaptığımıs basın açıklamasında mısır fiyatlarında meydana gelen düşüşlerle ilgili çözüm önerilerimizin kamuoyuna paylaştık sesimizi muhataplarınca duyurmasını arzu ettik. Bu çerçevede devletimiz sesimizi duydu. Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdür Yardımcısı Cihan Soyalp ilimize geldi. Yaptığımız görüşmelerde mısır üreticisinin taleplerini ve sorunlarını illettik, beklediğimize yönelik tedbirler konusunda bilgi alış verişi yaptık” dedi.
ENDİŞEYE GEREK YOK
Yapılan toplantıda Toprak Mahsulleri Ofisinin mısır çiftçisinin yanında olduğunun beyan edildiğini belirten Bayraktar, “Çiftçi fiyatlar geri çekilecek, malı ortada kalacak, elinde kalacak diye en küçük bir endişe duymayacak. Devlet çiftçilerin yanında olacak. TMO çiftçinin elinde ne kadar mısır varsa alamaya hazır olduğunu beyan etti. Şu anda Budaklarda lisanslı depoculuk faaliyetini bulunduğu alanda Toprak Mahsulleri Ofisi mısır alıyor. Bu depolardan yapılarak TMO’ya satılacak olan mısırın fiyatı, piyasa fiyatının çok üstünde. Nakliye’de ton başına 25 TL nakliye primi varıncaya kadar birçok avantajlar söz konusu. Buraya yapılacak olan satışlarda %2 stopaj kesintisi yok, dolayısıyla çiftçimizin tedirginlik yaşamasına, panik halinde hasat yapmasına gerek yok. Kamuoyuna sizler marifetiyle ilan ediyoruz” dedi
ÜRETİCİYİ UYARDI
Bayraktar yaptığı konuşmanın sonunda, “Serbest piyasada çiftçinin panik halinde hareket etmesini bekleyen ve son iki gün içerisinde hızla fiyatları düşürerek çiftçinin elindeki malı almak isteyen tüccarlar dahi çiftçiden ucuz fiyata aldıkları ürünü lisanlı depoya sevk etme çabası içerisindedirler. Dolayısıyla çiftçimiz uyanık olsun, çiftçimiz malına sahip çıksın ve devletinin yanında olduğunu bilsin” diyerek uyarıda bulundu.
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2019, 13:01
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER