MÜSİAD’da ihracat yapmanın yolları anlatıldı

MÜSİAD Sakarya Şubesi Dış İlişkiler Komisyonu, tarafından ihracatı geliştirmek adına gerçekleştirilen konferansta ihracat yapmanın zor olmadığı ancak iyi bir fizibilite hazırlanması gerektiği vurgulandı.

MÜSİAD’da ihracat yapmanın yolları anlatıldı

MÜSİAD Sakarya Dış İlişkiler Komisyonu tarafından düzenlenen programda üyelere “İhracat Sohbetleri ve Tecrübe Paylaşımı” konulu konferans verildi. Konuşmacı olarak Kar Metal Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kar, Okuyanlar Masa A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Okuyan ve STK Makine Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Tecelli katıldı.

İHRACAT ÜRETİMİ
Programın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Sakarya Başkanı Yaşar Coşkun ; “Türkiye olarak ihracat hedefimiz her geçen gün büyümekte. Bu kapsam da MÜSİAD olarak biz işadamları da bu hedef doğrultusunda yatırımlarımızı gerçekleştirmekteyiz. İhracat adına yapılan bu çalışmaların yanı sıra yatırım fırsatlarımızı da değerlendirerek, bunları ülkemizin çıkarları doğrultusunda şekillendirmeye çalışıyoruz. Türkiye’nin önüne koyduğu büyük hedefler var. Her fırsatta ifade ediyoruz; İhracata yönelik üretim modeli benimsenmeli, katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi ve hayata geçirilmesi teşvik edilmelidir. Hükümetimiz bunların altyapısını tamamlarken, biz de sivil toplum kuruluşları olarak buna destek vermeliyiz” dedi.

DETAYLI DÜŞÜNMELİ
Genç MÜSİAD Üyelerinin de yer aldığı konferansta tecrübelerini paylaşan konuşmacılar, Ticaret Ahlakından bahsederek ihracatın o kadar da zor olmadığını lakin sıkı bir fizibilite çalışmasından başlayarak ihracat yapılacak ülkelerin arz talep ettiği ürünlerin araştırılmasının faydalı olacağını dile getirdi.  Konferansa katılan konuşmacılar, “Şirketler ihracat sürecini kısa süreli olarak değil uzun vadede düşünmeli, bakış açılarını ve vizyonunu buna göre değiştirmelidir. Günümüzün en büyük problemlerinden biri ihracat yapmak kadar ihracatı sürekli hale getirebilmektir. Şirketler hangi pazara girmesi konusunda detaylı düşünmeli, detaylı bir pazar araştırması yapması gerekmektedir. Şirketler pazara girerken serbest ticaret antlaşmalarına bakmalıdır. Pazara girişten sonra ise o pazarda hangi metodun kullanılacağı önemlidir” dediler. 

TESLİM VE ÖDEME
Yapılan tecrübe paylaşımında, bayi açma, E-ticaret, distribütörlük vermek gibi konuların önemli hususlar olduğu ifade edildi.  Bu metotları oluşturmadan önce şirketlerin risk analizini ölçmeleri gerektiği belirtilen paylaşımda, “ Bu süreci doğru yönetebilmek için dış ticaretçinin iki temel unsuru çok iyi bilmesi gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi teslim şekilleri diğeri ise ödeme şekilleridir. Öncelikle bir teslim şekli seçilerek yurt dışına gönderilen malın organizasyon modellemesi yapılmaktadır. Süreçteki risk dağılımı ve maliyetlendirme yapılmaktadır. İhracat yapan şirketlerin fiyatlandırma becerisi çok önemlidir. Doğru fiyatlandırma becerisi şirketleri rekabet anlamında avantajlı hale getirmektedir” denildi.
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2019, 13:03
banner3
YORUM EKLE