Naci Ağbal konuştu, piyasa rahatladı!

Cuma günü Merkez Bankası Başkanlığına atanan Naci Ağbal'ın açıklamasının ardından, dün akşamdan itibaren düşüşe geçen dolar iyice çakıldı...

Naci Ağbal konuştu, piyasa rahatladı!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın dün akşam saatlerinde istifasını açıklamasının ardından dolar gece yarısından itibaren düşüşe geçti. 

Cuma günü atanan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın piyasaya güven veren açıklamalarının ardından düşüş sabah saatlerinde hızlandı. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, yaptığı yazılı açıklamada, Merkez Bankası olarak temel amaçlarının fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek olduğunu, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçlarının kararlılıkla kullanılacağını vurguladı.

Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişimin güçlendirileceğinin altını çizen Ağbal, "19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip gelişmeler de yakından takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararları alınacaktır." ifadelerini kullandı.

Dolar/TL, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın açıklamaları sonrası sert düşerek 8,1840'a kadar geriledi. 

banner3
YORUM EKLE