“Mısır Sakarya için reşat altın değerinde”

Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş, 2019 yılını değerlendirdi. Ateş, ithal mısırın piyasayı çökerttiğini ileri sürerek; “Mısır çiftçisi mağdur edildi. 2019 yılında 400 bin ton mısır satılabildi” dedi.

 “Mısır Sakarya için reşat altın değerinde”

2019 yılının çiftçiler için çok zor geçtiğini ifade eden Adapazarı Ziraat Odası Başkan Ateş, “2019 yılı çiftçilerimiz için çok zor geçti. Fındık fiyatlarından çiftçimiz orta seviye de memnun. Ancak, mısır çiftçilerimiz çok mağdur edildi. Mısır hasadında ithal mısırın gelmesi piyasayı çökertti. 2019 yılında kayıtlara göre 400 bin ton mısır satıldı” ifadelerine yer verdi.
“DESTEKLEME VERİLMEYECEK”
Sakarya’daki çiftçinin sorunlarına çözüm aramak için Ankara’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdiklerini söyleyen Başkan Ateş, “Tüm Türkiye’de toprakların zenginleşmesi için bakanlığımızın almış olduğu bir münavebe şartı var. Münavebe demek, her yıl aynı tarlaya aynı bitkiyi ekme. Bu eskiden yapılıyordu. Şimdi 2 yıl üst üste mısır ekersek 3. yıl mısıra destekleme verilmeyecek fakat bizim Sakarya’da münavebe yapma şartımız yok. İklim şartları, en büyük problemimiz deniz seviyesine yakın olmamız Sakarya’da herkes bunu bilir. En ufak bir yağmur da bile arazilerimizi su basıyor. Su baskınlarından sebep bakanlığın bize uygun gördüğü arpa, buğday ve yem bitkileri bunları ekemiyoruz. Eksek de kaliteli verim alamayız. Bakanlık bunu biliyor” dedi.
 “İKLİME UYGUN TEK ÜRÜN”
Arpa, buğday ve yem bitkisi ekildiği takdirde verimsiz olacağından, masraflarını bile karşılama şansı olmayacağını ileri süren Ateş, “Karşılamayacağı için çiftçimiz bunu ekmeyecektir. Kimse ekmiyor. Şu anda Sakarya’nın iklimine uygun tek ürün mısır var. Mısır Sakarya için reşat altın değerindedir. Türkiye’nin mısırla ilgili işletmeleri ve tüketim fabrikaları Sakarya’dadır. Bunları Ankara’da yapmış olduğumuz ziyaretlerde gerek milletvekillerimize, gerek bakanımız ve gerekse bakan yardımcılarımıza ilettik. Tarım bakanımız bir komisyon kurulmasını söyledi. Şu anda komisyonun kurulmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu. 
“BAŞKA ALTERNATİF YOK”
Sakarya’yı bölgesel havza bazlı destekleme için bir kararın verileceğini kaydeden Ateş, “Sakarya’da oluşan Tarım İl Müdürlüğü, Mısır Araştırma Enstitüsü, Sakarya Üniversitesi, Ziraat Odaları ve bakanlığın yetkilileriyle bir komisyon kurulup karara bağlanacaktır. Sakarya’nın bölgesel havza bazlı desteklenmesi için bir karar verilecektir. Eğer hayırlı bir sonuç çıkmazsa devlet bütçesinden Sakarya çiftçimize ayrılan 16 milyon TL bir kaybımız olacaktır. Sakarya çiftçisi bu desteği alsa da, almasa da bu mısırı ekecektir. Çünkü başka alternatifi yok. Bizde bakanlığımıza ve vekillerimize anlattık” ifadelerini kullandı. 
Serkan OK
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2020, 10:27
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER