Ödemeler durdu

SSMMMO Başkanı Selahattin Çakırsoy, vatandaşların torba yasanın çıkmasını bekledikleri için vergi ve prim borçlarını ödemediğini söyledi. Çakırsoy, “Vatandaş ödemeyi durdurdu. Torba çuval, çuval heybe oluyor. Torba yasalar alışkanlık haline gelmemeli” diy

Ödemeler durdu

TBMM Plan Bütçe Komisyonunda benimsenen ve Genel Kurulda da ele alınacak olan torba yasa tasarısı vatandaşın umudu oldu. Yasa tasarısı ile birçok cezanın, ana para ya da faiz borçlarının yeniden yapılandırılması gündemde. Vatandaşlar ise yapılandırma yerine af beklentisi içerisine girdi. Torba yasanın içerisinde trafik cezalarından, vergi borçlarına, motorlu taşıt vergilerinden prim affına kadar bir çok konuda düzenleme yapılması kararlaştırıldı. Sakarya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Selahattin Çakırsoy ise gündemde olan torba yasayla ilgili beklentilerin çok fazla olduğunu söyledi.

YASA
“Vergiyle ilgili yeni torba yasayı bekliyoruz” diyen Çakırsoy, “Mali müşavirler olarak aidat borçlarıyla ilgili bir beklentimiz vardı. Bizim genel başkan ve genel sekreterimizin destekleriyle o da gündeme girdi. Tabi beklentiler had safhada. 6111 kanunla 4 yıl önce yapılan genel af aynı şekilde bekleniyor. Şu anda bir matrah artırımı yok. Gecikme faizlerinin tamamı siliniyor ama onun yerine tüfe faizleri gündeme geliyor” dedi.

‘ALIŞKANLIK OLMASIN’
Tasarının 24 Temmuz’a kadar da yasalaşmasını beklediklerini ifade eden Çakırsoy, “Maliye Bakanı Mehmet Şimşek direniyor, bunun bir af olmadığını yapılandırma olduğunu iddia ediyor ama mecliste ne olur onu tam olarak bilemiyoruz. Şuanda bütün ödemeler durdu. Herkes bu yapılandırmanın beklentisinde. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından 2015 yılında genel seçimler olacak. Torba yasalar alışkanlık haline gelmemeli. Sık sık gündeme gelmemeli. Şimdi güncellendi torba olarak adlandırıldı. Torba çuval, çuval heybe oluyor. Neredeyse kamyon kasasına dolduracağız kanunların hepsini” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE