Pazar esnafı: Marketleri zengin ettiler!

Katlı Pazar yeri esnafı, salgının ilk aylarındaki kısıtlamalar sebebiyle vatandaşın marketlere alıştırıldığını söyledi. Esnaf ayrıca, katlı pazarın yenilenmesi için yetkililere seslendi 

Pazar esnafı: Marketleri zengin ettiler!

‘ALDI BAŞINI GİDİYOR’
Kovid-19 pandemisi nedeniyle genelge kapsamında pazar yerleri kapatılmış, vatandaşlar alışverişlerini marketlerden yapmak durumunda kalmıştı. Bu durum da pazar esnaflarını zora soktu. Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Sakarya Sebze ve Meyveler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, son dönemlerde market sayılarındaki artışa da dikkat çekerek, “Marketlerdeki fiyatlar aldı başını gidiyor, market ve pazarlarda bir dengesizlik söz konusu” şeklinde konuştu.

‘MARKETLERİN ÖNÜ AÇILDI’
Pandemi sürecinde pazar esnafının durumu anlatan Başkan Kabacan, “Pandemide, genelgeler doğrultusunda pazar yerlerimiz kapatıldı. Aslında genelgelerin böyle olmadığını, doğru olanı bir şekilde yetkililere anlattık. Genelgeler yanlış kullanıldı. İdareciler işin kolayını seçtiler. Önlem almak yerine ‘kapatın gitsin’ dediler. Pazarları kapatıp marketi açtılar. 100 bin nüfuslu Karaman-Korucuk bölgesinde 4 pazarımız var, pandemi döneminde pazarlarımız kapandı vatandaşlar markete gitti. Marketlerin önü açıldı. Vatandaşlar marketlere alıştı. Şu anda ekonomik sıkıntılar olduğu için vatandaşların cebinde nakit para değil kart var. Vatandaş 8-9 ay sonra kazanacağı parayı şimdiden harcıyor. Pazarlarda kredi kartı kullanılmıyor bu da insanları biraz daha marketlere yönlendirdi. Vatandaşlarımızı tekrar kazanmamız lazım. Burada esnaflarımıza büyük görev düşüyor” dedi.

‘VATANDAŞ KANDIRILIYOR’
Kovid-19 denetimlerinin sadece pazarcı esnafına yapıldığına dikkat çeken Başkan Kabacan, denetimlerin eksik yapıldığını vurgulayarak, “Pandemiyle birlikte şu an pazarlarımızda ürün seçme yok, burada pazarcılara da çok görev düşüyor. Pazarcılarımız bunu fırsat bilip çürük ürün vermemeli. Ben de gördüğüm yerde uyarıyorum ve gereğini yapıyoruz. Maalesef Sakarya’da seçme kültürü yok. Vatandaş bir ürün aldığında tırnağını batırıyor, bırakıyor. Çiğ yenen sebze ve meyveler var, sağlıklı bir durum değil yani. Meyve ve sebzelerin seçilmemesi son derece doğru ve mantıklı bir karar. Marketlerdeki fiyatlar aldı başını gidiyor. Reyonda ve kasada farklı fiyatlar kullanıyorlar. Market ve pazar fiyatlarında bir dengesizlik söz konusu. Fiyatlar pazarlarda çok daha uygun. Vatandaşımız kandırılıyor, bunun önüne geçilmesi lazım. Marketlerin önünde yol üstünde meyve ve sebzeler bulunuyor, bu sağlıklı bir ortam değil. Sebze ve meyve pazardan alınmalı” diye konuştu. 

‘GÜZEL PROJELERİMİZ VAR’
Katlı Pazar’ın özel konumu olduğunu söyleyen Kabacan, “Katlı Pazar özel mülk konumunda, belediyenin ‘ben karışmam’ dememesi lazım. Bununla ilgili Adapazarı Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi’yle görüştük, ya Katlı Pazar’ın yıkılıp yeniden yapılması ya da şu anda olan şekliyle yenilenmesi, içinin düzenlenmesi gerekir. Burada 861 dükkan, 500 esnafımız var. Küçük bir ilçenin nüfusuna tekabül ediyor. Dolayısıyla böyle bir merkezi olan yerin kaybedilmemesi, kazanılması lazım. Bununla ilgili görüşmeler yapıldı. Plan proje aşamasına gelecektik fakat salgın başladı. Hastalık bittiği takdirde Katlı Pazar ile ilgili güzel projelerimiz var. Bütün bunların Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yapılması gerekir” dedi. 

OLUMSUZ ETKİLENDİLER
Pandemi dönemi ve satışları değerlendiren Katlı Pazar esnaflarından Yusuf Bozkurt, alışverişin arz-talep ilişkisine göre değiştiğini söyleyerek, “Fiyatlar şu an normal. Vatandaş parasına göre hareket ediyor. Çok olursa fazla alıyor az olursa alamıyor. Pandemi sürecinde birtakım zararlarımız oldu. Bu süreçte marketler daha çok taleple zenginleşti, biz pazar esnafı yoksullaştı. Kaliteyi arayanlar bizi tercih ediyor. Meyve ve sebzelerin kaliteleri süper. Meyveler havanın aşırı sıcak olması nedeniyle az ürün verdi. Bir tek yerli muzun fiyatında artış var. Geçen sene 5.75 lira olan muz bu sene 13 liraya çıktı. Çilek çok revaçta, geçen sene daha boldu. Pandemi döneminde marketlerin sürekli açık kalması ve pazarların kapalı olması bizi olumsuz etkiledi. Marketleri zengin ettiler” şeklinde konuştu.

FİYATLAR MAKUL
Esnaf Yunus Emre Canbaz fiyatlar hakkında bilgi vererek, “Meyve ve sebze fiyatları şu an gayet makul. Örneğin marul geçen sene 1 liraydı bu sene 3 lira, maydanoz 1 liraydı bu sene 1.50 lira. Havuç 3 liraydı 4 lira. Turp 3 liraydı şu anda 5 lira. Pazarlara sadece kaliteli meyve sebze almak isteyenler gelir” diye konuştu. 

ESNAFLAR ETKİLENDİ
Bu yıl ürünlerin daha verimli geldiğini bildiren Osman Karaaslan, “Bu yıl ürünlerimiz daha verimli, biraz fiyat pahalılığı var ama bu da pandemiden kaynaklanıyor. Vatandaş önceden 4- 5 kilo alacağı ürünü şu anda 1 -2 kilo alarak ihtiyacını karşılayama çalışıyor. Bu da bizi iş olarak çok etkiliyor. Marketlerin çoğalması bizim işlerimizi yarı yarıya düşürüyor” dedi. 

SATIŞLAR AZALDI
Satışlarda yağmurların önemli bir rol aldığına değinen esnaf Servet Öztürk ise, “Geçen hafta yağışlardan dolayı bir artış oldu ama şu an normal seviyede. Meyve, sebze verimliliği ve kalitesi de iyi. Şu an satışlar biraz düşük. Pandemi döneminde de etkilendik. Kapalıydık, dükkan açmadığımız günler oldu. Şu an satışlarımız daha iyi” dedi. 

ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ
İnsanların pandemiden dolayı ekonomik sıkıntılar çektiğini vurgulayan Dinçer Muhihancı, “Satışlarımız bu zamana kadar normaldi ama şu an tarla ürünleri bittiği ve yağmurlar başladığı için fiyatlar artmaya başladı. Örneğin domates 3.5 liradan satılıyor fakat buna rağmen vatandaşın alım durumu düşük. 2-3 kilo ürün alanlar şimdi 1 kilo almak durumunda kalıyor. Meyve sebzelerde her şey boldu. Özellikle domates ve kırmızı biber çok satıldı. Herkes dolaplarını doldurdu, kışlığını yaptı” şeklinde konuştu. 

‘KURTARMIYOR’
İşlerin kötüye gittiğini söyleyen esnaf Emrah Özevli, “25 senedir babama yardım ediyorum, küçüklüğümden beri bu işteyim. Yaptığımız iş giderek kötüye gidiyor çünkü çiftçi tohuma zam geldikçe üretimi azaltıyor. Az ekiyorlar, masrafları kurtarmıyor bu da pazara yansıyor. İnsanlar 5 kilo almak yerine 3 kilo alıyor. Satışlarda büyük derecede düşüş var. Buna yine devletimizin el atması gerekiyor. Çiftçiye yardım etmesi gerek. Biraz daha önem verilmesi lazım. Bu şekilde devam edersek insanların alım gücü düşmeye devam edecek. Mesela hafta sonları mal kaldığında o malları pazartesi gününe çıkartamıyoruz. Mecbur döküyoruz, kimi zaman da aldığımız paradan aşağı veriyoruz. Salçaya gönderiyoruz, 1 TL’ye aldığımız malı 50 kuruşa salçaya yollayınca otomatik olarak yarı yarıya zarar ediyoruz” diye konuştu.

‘KISIR DÖNEME GEÇİYORUZ’
Esnaf Bilal Yüksel, pazarların eskisi gibi rağbet görmediğini dile getirdi.  Yüksel, enflasyonun artmasıyla birlikte ürünlere sürekli olarak zam geldiğini vurgulayarak, “Meyve sebzeye zam gelmesiyle doğal olarak işler biraz düştü. Şimdi seraların başlangıcı, tarlaların bitim zamanı. Bir kısır döneme geçiyoruz. Ekonominin kötüye gitmesi vatandaşın alım gücü de etkilendi. Eskiden 2 kilo alacağına 1 kilo alıyor. Bu da bizi de etkiliyor” dedi. Şevval GEÇİN - Merve KURTULAN - Mücahit KAHYAOĞLU 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2020, 14:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğrucu
Doğrucu - 5 ay Önce

Eğer bir ürünü para verip alacaksam seçebilmeliyim, alacağım ürünü satıcının keyfine bırakamam, sırf o yüzden yıllardır mahalle pazarları ve katlı pazardan alış veriş yapmıyorum. Derdimiz hijyense marketler bu konuyu çok güzel uyguluyor, tek kullanımlık eldivenler ile soruñ çözülmüş oluyor, sizde böyle yapın. Pandemiden öncede seçme yoktu şimdi zaten yok. Parayı veren hakkını almalı, eve gelipte poşeti açtığında ah çekmemeli, öz eleştiri yapmanızı tavsiye ederim.

Rumuz
Rumuz - 5 ay Önce

Ben birkaç kere katlı pazara gittim domates aldım içinde sadece birtane saglam vardı hepsı yenilmiyecek sekilde çürüktü eger pazarcılar poseti baglayıp veriyorsa bilinki çürük veriyorlardır katlı pazarına gidip alışveriş yapmadım çürük doldurdukları için

Fatih
Fatih - 5 ay Önce

Arkadan çürük malı verirler millette seçtirmezler daha çok beklerler

Alp demir
Alp demir - 5 ay Önce

Kendilerine çeki düzen verseler.Katli pazar balikcilarin buyuk bir kismi diskit baligini satiyor ondan sonrada musteri markete kacti sizin hic kabahatiniz yokmu acaba.......

gercekci
gercekci - 5 ay Önce

yeter artık'' milletin ayağına köylü getiriyor her şeyi telf siparişi veriyorsun oh sütüne kadar yoğurt dahi dahil.Markete gelince pahalı okey'de kıredi kartı kurtarıyor insanları.BİR MAL ALIYORSUN PAZARDAN EVE GELİNÇE BAKIYORSUN HEP EZİK VE CÜRÜK YAZIK...cOK ARIYACAKSINIZ ESKİ İŞLERİDE İŞ İŞTEN GECMİŞ OLDU ARTIK .mİLLET KÖYÜNDEN GETİRİYOR HER ŞEYİ...

Nazım yolcu
Nazım yolcu - 5 ay Önce

Bir anket yapın bakın insanlar neden katlı pazardan alışveriş yapmıyor tezgahın ön tarafı süper malı verirken arkada ne kadar çürük varsa doldur poşete dürüst esnafı tenzih ederim ama durum böyle maalesef

Tuğba Çelik
Tuğba Çelik - 5 ay Önce

Millete çürük malı verirken dertli değildiniz ohh olsun

Esra
Esra - 5 ay Önce

Bu katli pazarin derhal yikilmasi ve yerine aveme olmasi sart rezillikten gecilmiyor heryer bervat yagmur yagdiginda heryerleri subasiyor nekadar yaptirsakta olmuyor ben buranin yikilip tekrar yapilmasi taraftariyim