Pazarda bakan çok alan yok

Şehrin en işlek pazarlarından biri olan Çarşamba pazarında tezgah kuran esnaf, kuru kalabalığın olduğunu belirterek, “Bakan var fakat alan yok” dedi 

Pazarda bakan çok alan yok

Şevval GEÇİN'in haberi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle tekrardan getirilen kısıtlamalar kapsamında birçok esnaf dükkanına kepenk vurdu. Pazar esnafları ise belirlenen kurallar ve saatler çerçevesinde açık olacak. Salgın nedeniyle büyük sıkıntılar çektiklerini söyleyen Çarşamba Pazarı esnafı, yaşadıkları mağduriyetleri dile getirdi. Pazarlarda kalabalık olmasına rağmen alım gücünün düşük olduğunu belirten esnaflar, kira parasını denkleştiremediklerini vurgulayarak yetkililerden çözüm bulunmasını istedi.


‘KARIN TOKLUĞUNA İŞ’
İşlerin neredeyse yüzde 80 oranında düştüğünü söyleyen esnaf Erdem Kılıç, “Pandemiden dolayı işlerimizin gerçekten bitme noktasında. Kiralarımızı verirken güçlük çekiyoruz. Ödeme yapamıyoruz. Yetkililerin bu konu ile ilgili yardımını bekliyoruz. Pandemiden en çok etkilenenlerden birisi ise pazar esnafı oldu. Bu süreçte zararlarımızı karşılayamıyoruz. Alım-satım fiyatları ve eve bakmakla yükümlü olduğumuz için kira parasını denkleştiremiyoruz. Karın tokluğuna bile çalışamıyoruz” dedi.


‘PERİŞAN HALDEYİZ’
Esnafların zor süreçten geçtiğinin altını çizen 17 yıllık esnaf Naci Akyol, “Esnaf olarak perişan haldeyiz. Birçoğumuz zararına çalışıyoruz. Herkeste biliyor bunu ve bilmesine rağmen kimse yardım eli uzatmıyor. Buradan Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne de seslenmek istiyorum, esnaf olarak geçinemiyoruz. Kira ödemesinde bir indirim olmadı ve zorlanıyoruz. Bu süreçte bizden birkaç aylığına ücretin alınmamasını istiyoruz, en azından bu süreç bitene kadar. 17 yıldır esnafım İstanbul’dan geliyorum ve çok sıkıntı çekiyoruz. Belediye yetkilileri esnaf ile görüşüp sorunların çözülmesini istiyoruz” diye konuştu.


10 KİŞİDE 1 SATIŞ
Komşu il olan Kocaeli’den geldiğini belirten esnaf Kemal Acar, “15 senedir esnaflık yapıyorum. Bu zamana kadar en çok pandemi döneminde sorun yaşadık. Eskisi gibi çok kazanmıyoruz ama olanla da yetinmeye çalışıyoruz. Gelen insanlar var fakat 10 kişiden 1’i alım yapıyor. Biz kahvehane işletmecileri kadar etkilenmiyoruz. Bu sene kazancımız geçen seneye nazaran oldukça düşük. Bir süre kapalı kaldık fakat tekrar faaliyete girince az da olsa toparlanmaya çalışıyoruz. En ufak bir kıpırdamada yine sorunlar yaşanıyor. Bu süreçte insanlar durumu gözden geçirip ona göre harcama yapmalı” şeklinde konuştu.
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2020, 07:58
banner3
YORUM EKLE