‘Rekabet kurumu fındığa müdahale etmeli’

Serbest piyasada fındığın hak ettiği değerin çok altına satılmasının hukuken sakıncalı olduğunu söyleyen Avukat Tolgahan Öksüz, Rekabet Kurumu’nun konuya müdahil olması gerektiğini söyledi.

‘Rekabet kurumu fındığa müdahale etmeli’

Serbest piyasada fındığın hak ettiği değerin çok altına satılmasının hukuken sakıncalı olduğunu söyleyen Avukat Tolgahan Öksüz, Rekabet Kurumu’nun konuya müdahil olması gerektiğini söyledi. Öksüz, “Rekabet kurulunun görevi haksız rekabeti önlemek ve piyasada eşit koşulları oluşturmak iken piyasada sıklıkla ismi zikredilen firma tarafından açıkça tekelleşme oluşmaktadır. Bunun da en büyük mağduru fındık üreticileridir. Fındık alımı yapan firma tekel oluşturma yoluna gidiyor. Buradan fındığı kendi satıyor dış ülkeden kendi alıyor. Bu da piyasada bir tekel oluşmasına neden oluyor. Rekabet kurulu bu gibi durumları önlemek için vardır ve bir an önce harekete geçmelidir” dedi.

AŞIRI YARARLANMA SAYILMALI
Mevcut durumun hukukta aşırı yararlanma (gabin) olarak değerlendirilebileceğini de dile getiren Avukat Öksüz, “Çiftçi yaz başında tüccardan dolayısıyla dış kaynaklı firmadan para tedarik ediyor. Bu şekilde ürününü daha daldayken piyasaya indirmiş oluyor. Haliyle çiftçiye ‘fındığını pazara indirme’ demek işi çözmez. Çiftçi ürünü için ön ödeme aldığı için ipler firmanın eline geçiyor. Neticede tüccar ile üretici karşı karşıya geliyor. Rekabet kurulunun bu durumu doğal ihbar kabul etmesi ve harekete geçmesi ülkenin milli ürününün korunması açısından da çok önemli” diye konuştu. 
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2019, 10:58
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER