'SAKARYA CARİ FAZLA VERİYOR'

Afrika tanıtım gününde konuşan SATSO Başkanı Yardımcısı Cem Gün, “Sakarya’mız cari açık yerine cari fazla vermektedir yani bu demek oluyor ki ithalatı fazla karşılayan bir ihracat var. Sakarya, Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlıyor” dedi

'SAKARYA CARİ FAZLA VERİYOR'

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ve DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) işbirliği ile 
Afrika'da yatırım fırsatlarının ele alındığı Sakarya-Afrika tanıtım günü düzenlendi. Ev sahipliğini SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün’ün yaptığı programa ayrıca, Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, DEİK Türkiye–Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Türkiye–Gine İş Konseyi Başkanı Volkan Kazova, DEİK Türkiye–Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Türkiye–Madagaskar İş Konseyi Başkanı Yalçın Kıroğlu ile çok sayıda üye iştirak etti.

EKONOMİYE BÜYÜK KATKI
Toplantının açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün, 2018 yılında Sakarya’nın ihracatı 5 milyon 576 bin dolardır. 2019 ilk 6 ayında ise 2 buçuk milyon dolardan fazla ihracatımız var. Sakarya’mız cari açık yerine cari fazla vermektedir yani bu demek oluyor ki ithalatı fazla karşılayan bir ihracat var. Sakarya, Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlıyor, cari açıkta fazla veren bir bölgeyiz. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 176, yüzdesel oran olarak Türkiye birincisiyiz, rakamsal olarak bu 3 milyar dolar civarında ve bu sıralamada da ikinci sıradayız, bizden önce Bursa gelmektedir.

İHRACAT SIRALAMASI 7
Sakarya olarak Türkiye ihracat sırlamasındaki yerimiz 7 iken, 2023 hedefimiz ilk 5 ihracatçı il arasında yer almaktır. 450 civarında olan ihracatçı sayımızı 1000’e yükseltmek ve ihracatı üretimin merkezine yerleştirmek amacındayız. Afrika değişiyor, dünya dönüşürken bundan payını pozitif yönlü alan bölgelerden biri. Dünyadaki Afrika algısı da değişiyor. Afrika artık sadece ürün sattığımız değil aldığımız aktif ticaret ortaklarımızdan biri olmaya başladı.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın yaptığı konuşmada Afrika pazarının fırsatlarını ve Türk iş adamlarının nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı. Taşkın konuşmasında “Öncelikle mutlaka seyahat edin. Gidin pazarı görün. İkincisi mutlaka oradan gelecek misafirleri ağırlayın. Bu pazarlar için çalışacağınız takımınızı iyi kurun. Mutlaka buradaki öğrencileri yanınıza alın. Gittiğiniz ülkede iyi bir avukat ve iyi bir mali müşavir bulun. Ardından hangi iş kolunda çalışıyorsanız o iş koluna yönelik Afrika’da mutlaka bir imkan bulunduğunu göreceksiniz" ifadelerini kullandı.

RAKİPLERİMİZİ TANIMALIYIZ
DEİK Türkiye–Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Türkiye–Gine İş Konseyi Başkanı Volkan Kazova ise “Sakarya çok ekstrem bir şehir” diyerek Sakarya’nın uluslar arası ticaretin geliştirilmesine yönelik yaptığı çalışmaları takdirle karşıladıklarını belirterek tebrik etti. Kazova, “Rakiplerimizi iyi tanımak lazım bakmak lazım.  Bir ülkeyi anlamak çok önemli. Ankara’daki Afrika büyük elçiliklerinden güncel bilgiler alabiliriz. Ticaret odası olarak onları davet edip dinlemenizi tavsiye ederim onlar size iyi yönlerini anlatacaktır ama rakamları isteyince sizde analiz edebilirsiniz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER