Sakarya'da tekstil esnafı zor durumda

Sakarya Seyyar Giyim Eşya Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Yekta Tepe, tekstil sektörünün büyük bir sıkıntı çektiğini belirterek, “Bugün için kurallara uyup işine gücüne sahip çıkıp, takip eden gelecekte çok daha iyi yerlere gelecektir” dedi 

Sakarya'da tekstil esnafı zor durumda

Sakarya Seyyar Giyim Eşya Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Yekta Tepe, tüm dünyada etkisini sürdüren kovid-19 salgını sürecinde sektörün yaşadığı sorunları, pandemi sürecinde giyim sektörünün rolü, devlet tarafından esnafa verilen destek kredisi konularını değerlendirdi. 

‘YAKLAŞIK 50 DÜKKAN KAPANDI’ 
Odaya bağlı 500 esnafın bulunduğunu söyleyen Tepe, pandemi sürecinde yaklaşık 50 dükkanın kapandığını dile getirdi. Tepe, “Pandemi öncesinde yaklaşık 60 dükkan açıldı. Pandemi sürecine girilmesiyle birlikte durgunluk yaşandı. Esnaflarımız salgından çok etkilendi. Özellikle pazara giden esnafımız bu noktada büyük sıkıntılar yaşadı. Salgına karşı tedbir amaçlı yaklaşık 3 ay boyunca esnaflarımız, dükkanlarına kepenk vurdu. Normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte kapalı duran dükkanlarımız tekrardan açıldı” dedi. 

‘GERİ ÖDEMELER BAŞLADI AMA’
Pandemi döneminde devlet tarafından uzatılan kredi, Bağ-Kur ve sigorta ödemelerinin geri ödemelerinin başladığını kaydeden Tepe, “İşler olmadığı için sorunlar yaşanacak. Esnaf için bir yük olacak. Esnaflarımızın hemen hemen yarısı devletimizin verdiği 25 bin liralık krediyi kullandı. Pandeminin getirdiği üretim sıkıntıları üstüne bir de dövizde yaşanan çalkantı tekstil sektörüne yaklaşık yüzde 30 gibi bir ekstra maliyet bindirdi. Pandeminin getirdiği önemli sıkıntılar var. İnsanlar sokağa çıkamadı, iş yerleri kapandı. Üretim neredeyse tükenme noktasına gelmişti. Maalesef yüzde 30’luk gibi bir fiyat artışına sebep oldu” diye konuştu. 

‘AVM’LERE GÖRE İYİYİZ’
AVM’lere göre kötünün iyisi olduklarını vurgulayan Başkan Tepe, “AVM’ye gitmeye korkan insanlar, cadde mağazacılığını ve pazar esnafını tercih ederek işlerini görmeye çalışıyor. AVM’lere göre iyiyiz ama bizi asıl etkileyen internet üzerinden yapılan satışlar oldu. İnternet satışları pandemi sürecinde her zamankinden daha fazla arttı. Fakat internet satışının güvenirliğinde sorunlar yaşadıkları için insanlarımız yine yüz yüze alışverişi tercih ediyor. Devletin belirlediği bütün kurallara harfiyen uyarak satışlarımızı, insanlarımıza yüz yüze yapmak istiyoruz. Biz, salgına karşı bütün tedbirlerimizi aldık” şeklinde konuştu. 

EN ÇOK ETKİLENEN ESNAFI AÇIKLADI 
Pandemiden en çok etkilenen esnaf kesiminin okul kıyafeti satanlar olduğuna dikkat çeken Tepe, “Devlet, ’31 Ağustos’ta yüz yüze eğitime açacağız’ deyince arkadaşlarımızın hepsi hazırlıklarını ona göre yaptı. Fakat 31 Ağustos’ta okullar açılmadı. 21 Eylül’de de sadece ana sınıfı ve 1’inci sınıflar açıldı. Okul kıyafeti üretip ve satan arkadaşlarımızın her biri hemen hemen hepsi batma noktasına geldi. Hemen arkasından devletin 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıfları eğitime açmasıyla beraber bir nefes aldılar. Bu yeterli mi, değil fakat kötünün iyisi diyebiliriz” ifadelerini kullandı. 

‘SABIR NOKTASINDAYIZ’
Tekstil sektörünün Türkiye’de büyük bir sıkıntı yaşadığını vurgulayan Tepe, “Bu sıkıntının çeşitli nedenleri var. Ülkenin genel konumundan kaynaklı sorunlar var ama esnaflarla alakalı da sorunlar var. Bu sorunların hiçbirisi aşılamayacak sorunlar değil. Bugün için kurallara uyup işine gücüne sahip çıkıp, takip eden gelecekte çok daha iyi yerlere gelecektir. Ülkenin potansiyeli belli. Geldiğimiz nokta şu anda sabır noktası. Bu yüzden gelecek bugünden çok daha iyi olacak diye düşünüyorum. Bakanlık ve yetkililer tarafından gelen kurallara uyulması gerekiyor uyarlarsa kazananın esnaf olacağını düşünüyorum” dedi. Şevval GEÇİN 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2020, 13:12
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çeşme Meydanı Esnafı
Çeşme Meydanı Esnafı - 3 ay Önce

SAKARYA'YA BİŞEY OLMAZ %65 :)