Sakarya esnafı yeniden yapılandırma bekliyor!

Pandemi nedeniyle devlet tarafından ötelenen ödemelerin zamanını geçtiğini ve yeniden yapılandırılmaya ihtiyaç olduğunu söyleyen SESOB Başkanı Hasan Alişan, “Vergi ve SGK ile ilgili şiddetle yeniden yapılandırmaya ihtiyacımız var” dedi 

Sakarya esnafı yeniden yapılandırma bekliyor!

Serkan OK'un haberi...
Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan, kovid-19 salgını sürecinde esnafa yapılan destekler, esnafın pandemiyle savaşı, alınan tedbirler ile ilgili değerlendirmede bulundu. Başkan Alişan, Büyükşehir Belediyesi’nin esnafa dokunduğunu fakat bu yardımın yeterli olmadığını söyledi. 
‘AKTÖR ESNAF VE SANATKAR’
Pandemi sürecinde aktör olan esnaf ve sanatkarın olduğunu vuruglayan Alişan, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi yapmış olduğu destek az olabilir. Büyükşehir Belediyesi de bunlara dokundu, varlığını teyit ettiler. Pandemiden dolayı hala kapalı olan dükkanlar var. 7 ay geçti ve kimse sesini çıkarmıyor. Kahvehanelerde oyun siyasetin malzemesi oldu. Bunları, siyasetin malzemesinden uzaklaştırmak gerekiyor. Oradaki işyerlerin kirası ve giderleri var. Devlet borçları 3 aya öteledi fakat geçti. Bunlar nasıl ödenecek. Vergi ve SGK ile ilgili şiddetle yeniden yapılandırmaya ihtiyacımız var. Hükümet bunu yapacak, iddia ediyorum ama insanlar kırıldıktan sonrada yapmanın bir anlamı yok” dedi. 
‘SORUN VARSA BİZE BİLDİRİN’
Büyükşehir Belediyesi tarafından esnafa yönelik verilen destekte herhangi bir sorun çıkmışsa odalara bildirilmesi gerektiğini kaydeden Alişan, “Kişi bunu tek başına halledemeyebilir. Bizlere başvurdukları takdirde, bizde ilgili birimlerle iletişime geçeriz. Esnaf yeter ki haklı olsun. Esnaf haksızsa onların yanında olmamız söz konusu değil. Büyükşehir Belediyesi mecliste yetki almış, esnaf bu yetkilerin dışına çıkarsa bir şey yapamayız ama görev savsaklama varsa biz bunu çözeriz, bunun taahhüdünü veriyorum. Büyükşehir Belediyesi sadece esnafa dokundu, bu yeterli değil” diye konuştu. 
‘SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELMEZ’
‘Sokağa çıkma yasağı bir daha gelmez’ diyen Alişan, “Bu insanları bir daha eve koyamazsınız. Önceden işletmeler kapalı olduğu zaman şehirde ışık yoktu. Issızlık vardı. Şimdi ışık var, bu ışığı bir daha söndüremezsiniz. Ancak bunların giderleri karşılanırsa söndürülür. Toplumu yönetmek bu kadar kolay değil. Ama bir daha dükkanları kapatamazsınız. Devlet 1 Ekim de tedbir alıyor, etkinlikler yasaklandı. Baroların seçimleri yasaklandı, peki siyasi partilerin kongreleri neden yasaklanmadı? Onlar ayrıcalıklı insanlar mı? Bunu vatandaş soruyor. Bir tedbir alınacaksa biz varız. Pazar yerlerinde zabıta koyup tedbir alınıyorsa, kermes denilen yerlerde de zabıtalar koyulmalı” şeklinde konuştu. 
‘SAKARYA TİCARET ŞEHRİDİR’
Sakarya’nın ticaret şehri olduğuna dikkat çeken Başkan Alişan, “Gece caddeye giderseniz, yanmayan ışık sayısını sayarsanız ne kadar dükkanın kapandığını görebilirsiniz. O kadar çok var ki, bir de buna karşı diyorlar ki ‘adam çıkarmazsın’ adam bitmiş, neyi çıkartmıyor. Kısa çalışma ödeneği deniliyor. Kısa çalışma ödeneği demek, ‘sabah 8, akşam 5 mesaisine gelme’ demektir. Kendi kendimizi kandırıyoruz. Bu gerçekleri birinin söylemesi gerekiyor. Hayatta yaşanan gerçekler bunlardır. İl ve ilçe hıfzıssıhha kurullarında ticaret ile ilgili karar alınıyorsa, sektörün temsilcileri olmalı. Toplantıda kurul bunları tartışıp, karar almalı. O ilin potansiyeline göre kararlar alınmalı. Burada sokağa çıkma yasağı gerekiyorsa yapılmalı, gerekmiyorsa yapılmamalı. Hepimiz, salgına karşı tedbirlerimizi almalıyız ve bu kurallara uymalıyız” ifadelerini kullandı. 


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2020, 10:02
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER