Sakarya için acı istatistik: Sadece 1 ayda...

Koronavirüs tedbirlerinin en olumsuz etkilediği kesim olan esnaf, krediye yüklendi. Sakarya’da esnafın sadece kooperatif aracılığıyla kullandığı kredi miktarı zor durumu gözler önüne serdi

Sakarya için acı istatistik: Sadece 1 ayda...

Şevval GEÇİN’in haberi
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla birlikte ekonomik sıkıntılar yaşayan esnafın, son alınan kısıtlama kararlarıyla geliri daha da azaldı. Ekonomik olarak bir türlü iyileşemeyen esnaflar masraflarını karşılayabilmek için kooperatif ve bankalardan aldıkları kredilerin geri ödemesini bile yapamadı. Bu arada vergi yapılandırmasından yararlanmak isteyen esnaflar yeniden banka kredilerine başvurdu. Borcu borçla kapatmaya çalışan esnaflar, devletin bir an önce kendilerine yardım etmesini bekliyor.  

‘PATLAMALAR OLABİLİR’
Sınırlı Sorumlu 25’nci Bölge Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Yılmaz, son 10 ay içerisinde esnafa toplamda 374 milyon 380 bin 520 TL kredi desteği sağlandığını belirtti. Başkan Yılmaz, “Bizden kredi çeken esnafların yüzde 90’ı devlet tarafından verilen 25 bin TL’lik kredi borcunu ekim ayında ödeyebildi fakat yüzde 5 gibi bir rakam ödeme yapamadı. Asıl ödeyemeyecek olan esnafların oranı da aralık ayı sonunda belli olacak çünkü banka 60 gün izleme süresi veriyor. O yüzden rakamlar tam belli değil. Aralık ayı sonunda patlamalar olabilir” dedi. Yılmaz 2019 yılında ise, 4 bin 86 esnafa 380 milyon 562 bin 956 TL’lik kredi desteği sağlandığını belirtti.  

‘BİR ÇÖZÜM BULUNMALI’
Pandemi sürecinde en çok etkilenen esnaf kesimleri ile ilgili bilgi veren Başkan Yılmaz, “Pandemiden ekonomik olarak en fazla kahveciler, berberler ve kafeler etkilendi. Birçok esnaf sicilden dolayı devletten kredi alamadı. Alanlar kapalı kaldığı süreçte kendi ihtiyaçlarını karşıladı. Kredi Kefalet Kooperatifi olarak son bir ay içerisinde 2 bin 689 esnafa 67 milyon 225 bin TL kredi desteği sağladık. Ticaret Bakanlığı ödemede zorluk yaşayanlara çözüm önerisi bulacağına dair açıklama yapmıştı. Özellikle de saydığım bu 3 esnaf dara düşebilir. Esnaflar sadece Sakarya’da değil Türkiye’de ses getirebilirse bakanlık bu işe bir çözüm bulmak için gündeme getirecek” diye konuştu. 


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 10:26
banner3
YORUM EKLE