Sakarya'nın ihracatı arttı

Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Analiz IV çalışmasında rekabetçi ve yenilikçi kapasite verileri üzerinde araştırma yapan yüksek lisans öğrencisi Erkan Yağız, Sakarya’da ihracatın ilerleme kaydettiğini tespit ettiklerini söyleyerek, “İllerin üretim seviyesini ve döviz girdisi sağlama potansiyelini gösteren ihracat, Sakarya’da artış göstermektedir. 

Sakarya'nın ihracatı arttı

Sakarya ihracatı Türkiye içindeki payı 2017’de %3,34 iken 2018’de %3,35 olmuştur. Sakarya’nın kişi başına düşen ihracat tutarı ise 2017’de 5,306 dolar iken 2018’de 5,579 dolar olarak karşımıza çıkmıştır. Başka bir deyişle ihracat, bir önceki yıla kıyasla artış göstermiştir” dedi.

Hizmet sektörü dinamikliğini koruyor

Elde edilen verilere göre Sakarya’nın hizmet sektöründe dinamikliğini koruduğuna dikkat çeken Yağız, “Sakarya ili turizm yatırım işletme ve belediye belgeli yatak sayısı parametresi, hizmet sektörünün dinamikliğini ortaya koyarken, il bazında turizm sektörünün önemini vurgulanmaktadır. 

Bu açıdan; 2017’de Sakarya’nın turizm yatırım- işletme ve belediye belgeli yatak sayısının Türkiye içindeki payına bakıldığında, turizm yatırımı belgeli tesis sayısı payının %1,14, turizm işletmesi belgeli tesis sayısı payının %0,37 ve belediye belgeli tesis sayısı payının %0,92 olduğu görülmektedir. 

2018’de turizm yatırım belgeli tesis sayısı payı %1,32, turizm işletme belgeli tesis sayısı payı %0,43, belediye belgeli tesis sayısı payı %0,92 olmuştur. Bir önceki yıla göre gerçekleşen bu artış pozitif etki yaratabileceği tespit edilmiştir” şeklinde konuştu.

banner3
YORUM EKLE