Sakarya oda ve borsalarının talepleri sonuçlandı

Sakarya odaları ve borsaları tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine sunulan koronavirüsü salgını nedeniyle üyelerin yaşadığı sıkıntı ve çözüm önerileri talepleri sonuçlandırıldı. 

Sakarya oda ve borsalarının talepleri sonuçlandı

TOBB tarafından, Sakarya Oda ve Borsalarından talep edilen Kovid-19 salgınının ekonomik etkilerini minimize etmeye yönelik sorunlar ve çözüm önerileri Hükümet tarafından değerlendirilerek 18 Mart 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığı " Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi " içerisinde yer aldı

TOBB tarafından dile getirilen ve Hükümetimiz tarafından 23 Mart 2020 tarihi itibariyle sonuçlanan taleplerimiz ekte bilgilerinize sunulmuştur.

SONUÇLANAN TALEPLER (23 Mart 2020 itibariyle)  

1. Perakende, AVM, Demir Çelik, Otomotiv, Lojistik‐ Ulaşım, Sinema, Tiyatro,  Konaklama, Yiyecek‐İçecek, Tekstil Konfeksiyon ve Etkinlik ‐ Organizayon sektörleri  için Nisan, Mayıs ve Haziran’daki Muhtasar, KDV, SGK ödemeleri 6’şar ay ertelenecek  

2. KGF desteği 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartılacak, böylece 350 milyar TL’nin  üzerinde ilave kefalet limiti sağlanacak. Kullandırımlarda likidite ve teminat açığı  bulunan firmalar ile KOBİ'lere öncelik verilecek.  

3. Kovid‐19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların  kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelenecek ve ilave finansman desteği  sağlanacak.   

4. Kamu bankaları ve bazı özel bankalar tarafından vadesi gelen çek, maaş, kredi, dönem  sonu faizi gibi ödemeler için ilave kredi limiti tahsis edilecek.  

5. İhracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.  

6. Reeskont kredisi geri ödemelerine 90 güne kadar vade uzatımı sağlanacak, yeni  kullanımlara 12 ay ek taahhüt kapama süresi verilecek, kredi kullanım süreleri 240  güne ve uzun vadeliler için 720 güne çıkarılacak.   

7. KOSGEB’in 30 Haziran’a tahakkuk edecek alacakları 2021 yılına ertelenecek.  

8. Çalıştırılamayan personelin brüt maaşının %60’ına kadarının İşsizlik Fonu’ndan  alınmasını sağlayan Kısa Çalışma Ödeneği süreci kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak.  

9. Bu dönemde çalışılamayan mesainin telafisi için tanınan Telafi çalışma süresi 2 aydan  4 aya çıkartılacak.  10. Esnek ve uzaktan çalışma modelleri daha etkin hale getirilecek. 

11. İcra ve iflas takipleri 30 Nisan'a kadar durdurulacak.  

12. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline 'mücbir  sebep' notu düşülecek.  13. Konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacak.  

14. Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs  ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelenecek.  

15. Havayolu yolcu taşımacılığında KDV oranı 30.06.2020 tarihine kadar % 1’e indirilecek  

16. Faaliyetleri zorunlu olarak durdurulan iş yerleri için kamu idarelerince kira bedeli  tahakkuk ettirilmeyecek.  17. Teknoparklardaki kuluçka firmalarından ve ticari işletmelerden 2 ay süreyle kira  alınmayacak.  

18. Geri kazanım payı (GEKAP) beyannameleri altı ayda bir verilecek.  

19. Kapıkule Sınır Kapısı’nda (öncesinde Habur’da başlatılmıştı) tampon bölgede şoför,  dorse veya konteyner değişimi başlatıldı. Uygulama İpsala ve Hamzabeyli kapılarına  da yaygınlaştırılacak.

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER