Sakarya otomotiv üssü olmaya hazırlanıyor

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, otomotiv yatırımlarında lojistik imkan, yan sanayi altyapısı ve işçilik düzeyinin önemli olduğunu belirterek, Sakarya’nın da bu üç kriteri başarıyla yerine getirdiğini söyled

Sakarya otomotiv üssü olmaya hazırlanıyor

Müstakil İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şube Başkanı Halit İnci ve yönetim kurulu üyeleri, Mahmut Kösemusul’u makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Kösemusul, Sakarya’da Otomotiv Zirvesi toplantısı düzenleyeceklerini ve yerli otomobil üretim üssü olma noktasında ilerleme kazanacaklarını anlattı.

Kösemusul, Sakarya’nın otomotiv üssü olması adına 2 yıl önce çalışmalara başladıklarına işaret ederek, "Bölgemiz otomotiv üssü konusunda işaret edilen önemli stratejik bir alan. Bu işaret edilen bölgede biz hazırlıksız olursak kontrolsüz bir sanayileşmenin önünü açmış olurduk. Bu bağlamda çalışmalarımıza başladık ve otomotiv şehri Sakarya yolunda ilerlemeye devam ediyoruz” dedi.

Kentin, otomotiv konusunda önemli bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Kösemusul, şunları söyledi:

"Sakarya, otomotiv sektörünün üç önemli ana kriterini ciddi oranda karşılayabiliyor. Sakarya, lojistik imkanları, yan sanayi alt yapısı ve işçilik referansı kriterlerini başarıyla yerine getirdi. Disiplin altında kontrollü bir sanayi ve otomotiv sektörü oluşturabiliriz, Detroit’te otomotiv sektörü şehri boğmuş durumda, Sakarya’da gelişmeye açık gelecek vaad eden birçok enstrüman ve sektör var. Otomotiv sektörünü geliştirirken diğer enstrümanları ve şehrin doğal altyapısını, güzelliklerini göz ardı edemeyiz. Bu amaçla, sanayileşmeyle ilgili OSB’ler ve kümelenme doğrultusunda ilerlemeyi destekliyoruz. Örneğin yan sanayide oldukça gelişmiş durumdayız yan sanayi alanında kümelenmeyi destekleyebiliriz."

MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı İnci de otomotiv sektörünün önemli bir ihracat potansiyeline sahip olduğunu vurgulayarak, "Otomotiv sektörü ve yan sanayinde önce yerli marka olabilmek gerekir, yerelde ihtiyaçları karşılayıp ulusal bir marka olduktan sonra uluslararası yeterlilik kazanılabilir. İhracattaki başarıda otomotiv sektörünün payı yadsınamaz” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER