Sakarya'daki kafeler HES kodu şartıyla açılmak istiyor

SATSO Meclis üyesi Alican Sak, hizmet sektörünün yaşadığı sorunları anlattığı açıklamasında kafeteryaların HES kodu zorunluluğu getirilerek açılmasının sağlanmasını istedi. Sak, vatandaşlara da yerel kafe ve restoranlardan sipariş vermeleri çağrısında bulundu

Sakarya'daki kafeler HES kodu şartıyla açılmak istiyor

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (SATSO) gerçekleştirdiği yılın son meclis toplantısında meclis üyeleri ve sektörlerinin sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu. Yiyecek, İçecek ve Konaklama Hizmetlerinde faaliyet gösteren iş insanlarını temsil eden 5. Meslek Komitesi üyesi Alican Sak da hizmet sektörünün yaşadığı sorunları anlattı.

ALIŞVERİŞ ÇEKİ MEMNUN ETTİ 

Adapazarı Belediyesinin dükkanını kapatan esnafa 500 TL alışveriş çeki dağıttığını ifade eden Sak, “Birçok esnaf bundan istifade etti. Bu davranışından dolayı Adapazarı Belediyesini tebrik ediyorum. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odamızın online eğitimler konusunda vermiş olduğu desteğe teşekkür ediyorum. Ayrıca Profesör Ebubekir Sofuoğlu Serdivan ve Sakarya’nın böyle bir dönemde kara propagandasını yapıyor. Öğrenciden bir sürü esnaf ekmek yiyor. Anlaşılacak gibi değil. Kendisi adına o sözlerinden utanıyorum” dedi.

KAFELER İÇİN "HES KODUYLA GİRİŞ" İSTEĞİ

Başta kafeteryalar ve restoranlar olmak üzere hizmet sektörünün kapalı olduğuna dikkat çeken Sak, sektör çalışanlarının zor günler geçirdiğini söyledi. Sak, bu sektörün yeniden hizmet verebilmesi için de HES kodu zorunluluğu getirilebileceğini önerdi. Genç iş insanı Alican Sak, "Kafe ve restoranlar, oteller, catering firmaları, okul kantinleri ve yurtlar bu komitemize üye. Pandemiden önce bazı sıkıntılar vardı ama pandemi tuzu biberi oldu. Yüzde 90’ınında gelir kaybı müthiş derecede. Yazın da yüzde 25 ile çalışılmıştı zaten. Eve dünya zor şartlar altında farkındayız. Bizde gerekli fedakarlığı yapıyoruz. Gerekirse 15 günlük tam kapatmadan sonra bizlerde işyerlerimizi açmak istiyoruz. HES Kodu kullanarak da işyerlerimize giriş sağlanabilir. Bu hususları gerekli yerlere ulaşmasını rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.

SİPARİŞLER YEREL ESNAFTAN

Bazı kafe ve restoranların gel - al ve paket servis yöntemiyle hizmet vermeye çalıştıklarını kaydeden Sak, meclis üyeleri ve vatandaşların yerel esnafa destek olması gerektiğini söyledi. Sak bu konuyla ilgili de, "Meclis üyelerimize tavsiyem siparişlerini yerel esnaflardan vermeleri yönünde. Siparişlerinizi beklerken sabırlı olmaları, gelen servis elemanına bütçesine uygun miktarda bahşiş miktarını arttırması ve bu hususlar çok önemli bizim sektörümüz için" diye konuştu.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2020, 13:25
banner3
YORUM EKLE