Sakarya’nın durumu 2017 yılından iyi

SESOB Başkanlar Kurulunda konuşan Hasan Alişan, “Bu yılın ilk 9 ayında 2 bin 338 yeni işyeri açılmış. 817 işyeri kapanmış.

Sakarya’nın durumu 2017 yılından iyi

Rakamlara bakıldığında şu an Sakarya’nın durumu 2017’den daha iyi görünüyor” dedi

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlar Kurulu toplantısı önceki gün Sen Otel’de gerçekleştirildi. SESOB Başkanı Hasan Alişan ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SESOB’a bağlı odaların başkanları ve genel sekreterleri katıldı. Toplantının açılışında konuşan SESOB Başkanı Hasan Alişan kendilerine sivil toplum kuruluşu denildiğini belirterek, “Biz STK değil, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşuyuz” dedi.

ODALAR KAPANMA NOKTASINDA
Son bir yılda yaptıkları faaliyetlerle ilgili katılımcıları bilgilendiren Başkan Alişan, “62 odamız vardı ama Karapürçek Şoförler Odası’nın üye sayısı 61’e düştüğü için kapandı. 55 bin 991 kayıtlı esnaf ve sanatkarlarımız var. 11 personel ile hizmet veriyoruz. Bazı odalarımız üyelerini güncellemediği için kapanma noktasında.5 yılda bir alınması gereken vize işlemleri kaldırıldı. Bu bize sıkılmış bir kurşundur. Hafta tatili ruhsatı kaldırıldı ama şimdi ulusal bayram ruhsatı getirildi. 100 meslekte bu tatil ruhsatı zorunluyken bu sayı şimdi bine çıktı. Bazı oda başkanları sorumluluğu yerine getirmiyor. Bunlar kendilerine müfettiş gelmediğini iddia ediyor. Onlar yakında çok yorgan yırtarlar” dedi. 

DURUM 2017’DEN DAHA İYİ
Çıraklık sorunu yaşadıklarını söyleyen Başkan Alişan, “Bizim çırak ihtiyacımız var. Sitemizde bir bölüm açtık. Esnaf web sitesine girerek çırak ihtiyacını bildirecek. Bu bölümde herkes aramasını yapacak. Kendi sorunumuzu kendimiz çözecek bir yöntem oluşturmaya çalıştırıyoruz. Bu yılın ilk 9 ayında 2 bin 338 yeni işyeri açılmış. 817 işyeri kapanmış. Rakamlara bakıldığında şu an Sakarya’nın durumu 2017’den daha iyi görünüyor” dedi.

30 YILDIR BAŞKANIMIZ
Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, başkanlar kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, “Bir kural karşı tarafı mağdur ediyorsa bu kural değildir. Biz kurallar konusunda orta yolu bulmalıyız. Her zaman dengeden yanayız. Siz çok güçlüsünüz. 50 bini aşkın esnaf var dile kolay çok ciddi bir rakam. Esnafın kıymetini bilmeye çalışıyoruz. Her meslekten bir peygamber var. Siz peygamber mesleği yapıyorsunuz” dedi. 
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2019, 10:56
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER