Sakarya’nın sosyo-ekonomik analizini dördüncüsü hazır

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SESAM) çalışmaları kapsamında her yıl düzenli yayınlanan “Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Analizi” isimli çalışmanın dördüncüsü tamamlandı.  

Sakarya’nın sosyo-ekonomik analizini dördüncüsü hazır

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) SESAM’ın önemli araştırma projelerinden biri olan “Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Analizi” çalışması bu yıl 2017-2018 verileri kapsamında yenilendi. 
SESAM Müdürü Prof. Dr. M. Çağlar Özdemir çalışma ile ilgili, “Beş aylık yoğun bir çalışmanın ardından, her yıl yürüttüğümüz araştırma projemiz Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Analizinin dördüncüsünü tamamlamış bulunuyoruz. Kısa sürede kitaplaştıracağımız çalışmada sekiz ana başlığımız bulunuyor. Sakarya’ya ait demografik, eğitim, sağlık, istihdam, rekabet ve yenilikçi kapasite, mali, erişilebilirlik ve yaşam kalitesi göstergelerinin 2017-2018 karşılaştırmalı tabloları ve analizlerinin yer aldığı çalışmada tüm veriler yüksek lisans öğrencilerimiz tarafından TÜİK ve ilgili kurumlardan toplandı. Parametrelerimizi ise daha öncekilerde olduğu gibi Kalkınma Bakanlığı bugünkü adıyla T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından belirlenmiş illerin sosyo-ekonomik gelişmişlik parametrelerinden yararlanarak belirledik” açıklamasını yaptı.
Sakarya hakkında somut bilimsel verilere ulaşmak isteyen herkesin bu çalışmadan faydalanabileceğini belirten Özdemir, “Bu çalışma sayesinde öğrencilerimiz somut bilimsel veri üretebilme yetilerini geliştirirken aynı zamanda karşılaştırma yapmak ve analizleri değerlendirmek isteyen her kurum, kuruluş ve kişilere de Sakarya’nın gelişimini takip etme imkânı sunuluyor” şeklinde konuştu.
Her bölümü ayrı bir yüksek lisans öğrencisi tarafından hazırlanan analizde dağılım şöyle:
Proje yürütücüsü: Prof.Dr.M.Çağlar Özdemir
Şeyma Acar, Demografik Göstergeler
Gülşah Tur, Eğitim Göstergeleri
Sinan Balta, Sağlık Göstergeleri
Bahar Yolvermez, İstihdam Göstergeleri
Erkan Yağız, Rekabet ve Yenilikçi Kapasite Göstergeleri
Gürcan Evren Pazvant, Mali Göstergeler
Alper Şahin, Erişilebilirlik Göstergeleri
Mizgin Durak, Öznur İğneli ve Burcu Keçeci, Yaşam Kalitesi Göstergeleri

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2020, 13:46
banner3
YORUM EKLE