Sakarya’nın topraklarına sahip çıkılmalı

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin mısır fiyatını eleştiren Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, Sakarya’nın çok verimli topraklara sahip olduğunun altını çizerek buna sahip çıkılması gerektiğini söyledi

Sakarya’nın topraklarına sahip çıkılmalı

Serkan OK'un haberi

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)  yapılan ihalede mısır 2 bin 32 TL’den, arpa ise bin 911 TL’den ithal edilecek. TMO, bu yıl çiftçiden alınan mısır için taban fiyatı bin 325, arpa ise bin 275 TL olarak açıklamıştı. Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Akyazı Ziraat Odası Başkanı Ali Şener Bayraktar, konu ile ilgili açıklamada bulunurken, 2020 yılı Sakarya’daki mısır hasadı ve Sakarya’daki tarımın son durumu hakkında da değerlendirmede bulundu. TMO tarafından çiftçiden alınan mısır taban fiyatı açıklanırken, uyarı yaptıklarını söyleyen Bayraktar, “Yurtdışındaki dünya fiyatları bu fiyattayken, TMO’nun Türk çiftçisinden bin 325 TL’lik fiyatla ürün alması uygun değildir ve bu fiyatın revize edilmesi gerektiğini ifade ettik” diye konuştu. 

DOLAR, MISIR FİYATINI ETKİLEDİ 
Dolar kurundaki meydana gelen artışın, dünyadaki mısır fiyatlarının artışının 2 bin 30 TL’ye getirdiğini ifade eden Bayraktar, “Biz, mısır ithal eden bir ülkeyiz. Bu ithalat karşısında da yurtdışına önemli miktarda döviz ödüyoruz. Tarım bakanlığının, TMO’nun bu konuda üstüne düşen görev, kendi çiftçisinin üretim yapma heyecanını arttıracak ve üretimde devamlılığı sağlayacak bir fiyat oluşturma içerisinde olmasını bekliyoruz. Bu yıl açıklanan fiyatın uygun olmadığını ifade ettik. Dünyadaki dolar ve mısır fiyatlarındaki artış da bizim ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor. TMO’nun bundan sonra yapacağı politikalarda başka ülkelerin çiftçisini kazandırmak yerine kendi çiftçisini kazandıracak ve yönetimde sürekli bir şekilde kalmasını sağlayacak bir fiyatın açıklamasını bekliyoruz” dedi. 

SAKARYA’DA MISIR HASADI BİTTİ
Sakarya’daki mısır hasadının bittiğini hatırlatan Bayraktar, “Mısırın çok az bir kısmı henüz satışa sunulmadı. Mısırın yüzde 90’ının satıldığını düşünüyoruz. Sakarya’nın ortalama mısır üretimi 350 bin ton civarında, bu yılda bu civarda bir mısır üretiminin olduğunu düşünüyoruz. Verimler, bu yıl iyiydi. TMO’nun açıklamış olduğu kötü fiyata rağmen serbest piyasada oluşan fiyatlarla çiftçimiz memnun. Mısır üreticilerimiz serbest piyasa sayesinde bu yıl üretim sezonunu kapattı. Mısır fiyatlarının artmış olması, bu yıl için bir avantaj getirdi ama artan dolar fiyatı sebebiyle çiftçimiz kullanacağı gübre, tohum, ilaç ve mazot fiyatlarında da meydana gelen artışlar, 2021 sezonu için çiftçimize önemli bir maliyet artışı getirecektir. 2021 yılı içinde TMO’nun hem dünya fiyatlarını hem de çiftçimizin üretim maliyetlerini dikkate alarak bir fiyat açıklamasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

TOPRAKLARA SAHİP ÇIKILMALI
Bayraktar, Tarımın hem Sakarya hem Türkiye hem de dünya açısından pandemi sürecinde ne kadar kıymetli olduğunu bir kez anlaşıldığını belirterek, “Kovid-19 salgını içerisinde ülkelerin önemli bir kısmı gıda milliyetçiliğine başladı. Gıdanın yurtdışına çıkmasını engelleyici tedbirler alınmaya başlandı. Kendine yeten bir ülke olmak zorundasınız. Kendine yeten bir ülke olunmazsa gıda bulamama gibi bir durumla karşı karşıya kalınabilir. Sakarya, Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip bir ildir. Bunun kıymeti bilinmeli ve bu toprakların korunması için başta belediyeler olmak üzere konu ile ilgili bütün sorumluluk sahiplerinin bilinçli bir şekilde hareket etmesi gerekir. Tarım, Sakarya ekonomisinin yüzde 25’lik bir kısmını oluşturuyor. Bunların dikkate alınıp, duyarlı olması gerekir. Sakarya'nın topraklarına sahip çıkılmalı. Potansiyeli yüksek bir ilde olduğum içinde çok memnunum” şeklinde konuştu. 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2020, 11:47
banner3
YORUM EKLE